Woreczko Meteorites

Jan Woreczko & Wadi

  Google (new window)eBay.com (new window)MetDataBase (new window)

Linki do poczytania o meteorytach


Taki mały miszmasz linków do stron o tematyce meteorytowei i okołometeorytowej

Strony polskie

Polskie Towarzystwo Meteorytowe – PTM   www.ptmet.org.pl oficjalna strona PTM. Zawiera przede wszystkim najnowsze informacje o wydarzeniach w polskiej meteorytyce konferencje, zjazdy i nieformalne spotkania kolekcjonerów i sprzedawców. Katalog meteorytów w zbiorach polskich, zarówno w instytucjach, jak i w kolekcjach prywatnych. Wszelkie informacje o meteorytach należałoby właściwie konsultować na tych stronach!
Wiki.Meteoritica.pl wiki.meteoritica.pl - miejsce, gdzie można znaleźć maksymalnie pełną informację o polskich (w szerokim tego słowa znaczeniu) meteorytach - o spadkach, znaleziskach, kraterach i doniesieniach. Fotografie, mapy, bibliografia i źródła! Polecam!
Polski Serwis Meteorytów www.ptmet.org.pl/psm – jedna z najstarszych polskich stron o meteorytach (w 2009 roku obchodziła 10-lecie istnienia, gratulacje Jarku). Prowadzona przez Jarka Bandurowskiego bardzo systematycznie, a swoją zawartością ogarniająca całokształt zagadnień związanych z meteorytami.
Meteorytowe Centrum Informacyjne www.meteoryt.net – efektowna i wszechstronnie prowadzona przez Marcina Cimałe strona o meteorytach (ostatnio trochę zaniedbana).
Kolekcja dydaktyczna J.&J. Drążkowskich Meteoryty – strony dydaktyczne prowadzone przez Państwa Jadwigę i Jacka Drążkowskich. Jacek prowadzi również forum.
Meteory, meteoroidy i komety w literaturze pięknej Strona Michała Kosmulskiego i podstrona z cytatami z literatury pięknej związanych z meteorami, kamieniami z nieba i kometami. Bogate źródło cytatów i okazji do uniesień poetyckich ;-). Fajny pomysł i kawał dobrej roboty! New!
Muzeum Minerałów Muzeum Minerałów pod patronatem Towarzystwa Geologicznego "Spirifer" – autorstwa Roberta Borzęckiego. Witryna zawierająca kompendium informacji o minerałach, skałach, skamieniałościach i meteorytach. Praktyczne informacja, duża dawka dydaktyki i imponujące zasoby Muzeum! Olbrzymia ilość zdjęć bardzo rzadkich i egzotycznych minerałów. Polecam!
Minerały. Towarzystwo "Spirifer" O minerałach i wyprawach towarzystwa "Spirifer". Jak się szuka i co można znaleźć w Maroku, na Madagaskarze, czy blisko w Ruminii i na Ukrainie. Piękne fotografie minerałów. Oraz sklep z okazami pierwsza klasa!
Mazowiecki Klub Meteorytowy Fajna strona prezentująca rewelacyjne okazy za zbioru (?) Mazowieckiego Klubu Meteorytowego. Znam członków tego Klubu i wiem, że nie wszystkie swoje okazy prezentują publicznie. To co mają w swoich przepastnych szufladach przyprawia o zawrót głowy!
Wikipedia Wikipedia.pl – wszechstronne i wiarygodne źródło informacji o meteorytach, ich klasyfikacji, budowie i pochodzeniu. Strona w permanentnym rozwoju ;-)
Kwartalnik METEORYT METEORYT – oficjalne pismo polskiego środowiska meteorytowego. Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika i pasjonata!!!
Urania Czasopismo Urania – każdy kto interesuje się meteorytami należy 'do ludzi wpatrzonych w niebo'.
Poszukiwanie meteorytów • aspekt prawny Problem poszukiwania (pozyskiwania, kolekcjonowania) meteorytów – akty prawne to regulujące w Polsce i na świecie – artykuł A.Kotowieckiego & M.Skórki. Oraz przepisy (dws.org.pl) regulujące zasady poszukiwań i prawo do znalezisk.
Fora ... Fora, gdzie można znaleźć coś o meteorytach, pisują ludzie nimi się zajmujący, jak i 'lamerzy' :
O meteorytach w mediach Artykuły o meteorytach w telewizji, radiu i bieżącej prasie:
Filmy na YouTube! Na poratlu YouTube! znajduje się wiele filmów o meteorytach, meteoryciarzach i wyprawach poszukiwawczych:
Wadi & Woreczko Team O teamie Wadi&Woreczko na stronach IMCA.
   
Wyszukiwarki internetowe (? meteoryt*): Google | Yahoo | Altavista | Onet.pl | Wp.pl | NetSprint | MSN | Merlin.pl 

 

MUZEA i placówki naukowo-dydaktyczne
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie www.mz-pan.pl – Muzeum Ziemi w Warszawie posiada jedną z najbogatszych kolekcji meteorytów w Polsce – kilkukilogramowe meteoryty Łowicz i Pułtusk, wielka płyta Esquela, ~20 kg Vaca Muerta, "olbrzymia" Gujba. Od 2007 roku można meteoryty podziwiać na stałej wystawie.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie www.planetarium.olsztyn.pl – instytucja propagująca astronomię i wiedzę o Kosmosie, a tym samym o meteorytach. Miejsce częstych spotkań i konferencji meteoryciarzy. W posiadaniu OPiOA znajduje się największa kolekcja meteorytów w Polsce.
Muzeum Wydziału Geologii UW w Warszawie Wydział Geologii UW – bogaty zbiór okazów m.in. meteorytu Pułtusk.

 

Strony zagraniczne

IMCA (International Meteorite Collectors Association Inc.) IMCA  strony międzynarodowej organizacji zrzeszającej kolekcjonerów i dealerów meteorytów IMCA. Podstawowym założeniem tej organizacji jest integrowanie i wymiana informacji w środowisku meteoryciarzy. Członkowie IMCA deklarują, że wszelka materia kosmiczna będąca obiektem wymiany i handlu pochodzi z wiarygodnego źródła – każdy z członków IMCA zobowiązuje się do przestrzegania uczciwości i staranności (stara strona IMCA http://imca.repetti.net/).
Meteorite Dealers www.meteorite-dealers.com – zasadniczo strona poświęcona sprzedaży/wymianie meteorytów, ale można tu znaleźć również sporo pożytecznych informacji.
MeteoritesAustralia www.meteorites.com.au/home.html – Bardzo profesjonalna i chyba najładniejsza strona poświęcona kolekcjonowaniu meteorytów; przepiękne zdjęcia, wyczerpujące opisy i zawsze czymś zaskakująca ;-) – kalendarz! Hit!
Meteorite Studies
– by David Weir
www.meteoritestudies.com – może nie jest imponująca graficznie, ale ilość zgromadzonej tu informacji poraża (to teraz takie modne słowo ;-)) Hit!
Meteoritica www.meteoritica.com – jest i co oglądać i kupić. Dwujęzyczna (fr./ang.)
The Meteoritical Society
[MB], [MBD]
Międzynarodowa organizacja zajmująca się badaniem meteorytów i materii pozaziemskiej. Wydawca Meteoritics and Planetary Science – podstawowego periodyku w którym publikuje się wszystkie ważne informacje o materii pozaziemskiej, również tej badanej za pomocą sond i satelitów – meteoriticalsociety.org; redaguje i wydaje podstawowe i jedyne oficjalne pismo zatwierdzające meteoryty – bulletin meteoriticalsociety.org...bulletin; prowadzi oficjalny rejestr meteorytów – DataBase tin.er.usgs.gov...metbull.php. Można rzec, że jeśli tu nie ma informacji o jakimś meteorycie tzn., że on nie istnieje ;-) Hit!
The Meteorite Exchange www.meteorite.com – centrum wszystkich linków !!! Jest i o tektytach.
Encyclopedia of Meteorites [EoM] www.encyclopedia-of-meteorites.com – jeśli na stronach The Meteoritical Society nie ma informacji o jakimś meteorycie, można próbować szukać tu. Autorzy wortalu nie są tak zasadniczy i o kilka tysięcy rekordów o meteorytach 'wyprzedzają' oficjalne katalogi! Trzeba się zarejestrować, ale to nic nie kosztuje i nie jest groźne ;-) Polecam! Tutaj też znajdują się fotografie tysięcy meteorytów (do których prowadzą linki z DataBase) zamieszczane przez kolekcjonerów – ważne dla poszukiwaczy i dociekliwych. W drugiej połowie 2009 roku połączono informacje z MetDataBase z fotografiami meteorytów w EoM.
Meteorite Labels and Biographies Archive Założony przez Sergeya Vasilieva wortal poświęcony przede wszystkim etykietkom (labels), które są używane do opisu okazów w kolekcjach. Fajna idea.
  O tym jak ważne są nie tylko okazy, ale towarzyszące im opisy i etykiety Leaving A Paper Trail
meteorite-identyfication.com Jak rozpoznać meteoryt oraz nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcą na portalach aukcyjnych!! Piękna, uaktualniana i wyczerpująca temat strona o Identyfikacji MeteorytówHit! Polecam wszystkim zaczynającym (i nie tylko zaczynającym) swoją przygodę z meteorytami! M.in. lista chińskich nieuczciwych sprzedawców.
Tektite Source www.tektitesource.com – chaos na stronie straszny... ale trudno jest o strony o tektytach! Mołdawity i Australity.
Tektites.co.uk www.tektites.co.uk – dużu, dużo informacji i ilustracji.
European Tektite Forum 2011 European Tektite Forum 2011 - czeska kolekcja tektytów z całego świata przyprawia o zawrót głowy Hit!
Czasopismo 'METEORITE' meteoritemag.uark.edu – angielskojęzyczny odpowiednik naszego "METEORYTU" (a może odwrotnie ;-)) Relacje z wypraw, targów i wystaw. Mnóstwo materiału dziennikarskiego, każdy może się pochwalić swoimi wyprawami i odkryciami.
Rocks From Space www.spacerocksinc.com/RSPOD.html – uaktualniana niemal codziennie strona z 'meteorytem dnia' – świetne zdjęcia.
PALLASITE.ca Imponująca kolekcja i przepiękne fotki.
Mile High Meteorites Mile High Meteorites Educational Collection – bardzo ładna galeria fotografii meteorytów. Cudne okazy. Warto pooglądać 'jak wyglądają meteoryty' nim wyruszy się w teren na łowy.
Meteorite-Art.com Meteorite-Art.com – dużo, bardzo dużo rewelacyjnych fotek meteorytów. Wystawy, targi, kolekcje!  Hit!
Northern Arizona University www4.nau.edu/meteorite/ – o meteorytach, ich klasyfikacji i budowie oraz duża dawka astronomii, astrofizyki, fizyki, mineralogii i geologii – obszerna i kompetentna. Strona w trakcie powstawania, w końcowej formie będzie miała postać książki-encyklopedii.
Lunary - Washington University of St.Louis meteorites.wustl.edu/lunar/moon_meteorites.htm – strona poświęcona ważnej i pożądanej wśród braci meteorytowej tematyce meteorytów księżycowych. Najbogatsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji o meteorytach z Księżyca (lista).
'Kubeł zimnej wody' na głowy tych co wszędzie widzą meteoryty, galeria pseudometeorytów – fałszywki oraz kryteria pomocne w rozpoznaniu tych "prawdziwych kamieni z nieba"!
Mały quiz w rozpoznawaniu meteorytów w terenie.
Krótka 'wycieczka' po lodowych polach Antarktydy w poszukiwaniu meteorytów.
Planetary Meteorites by N.Classen www.meteoris.de/basics/ – jeszcze jedna strona o meteorytach planetarnych. Poza lunarami są jeszcze meteoryty marsjańskie, vestaniańskie i inne. Opisy i obrazy meteorytów – luny www.meteoris.de/luna/ ; marsy – www.meteoris.de/mars/. Norbert Classen ograniczył w zasadzie swoją pasję kolekcjonerską do meteorytów księżycowych i marsjańskich, ale nie ma chyba na świecie większej i bardziej kompletnej kolekcji tych meteorytów? Imponująca kolekcja autora motywuje!
NASA AntMet Antarctic Meteorites Mars Meteorite Compendium (NASA) www-curator.jsc.nasa.gov/antmet/mmc/index.cfm – kompletny wortal o meteorytach marsjańskich, serwis opracowany profesjonalnie. Strony amerykańskiego programu ANTMARS poszukiwań meteorytów na Antarktydzie www-curator.jsc.nasa.gov
Paring meteorites – http://curator.jsc.nasa.gov/antmet/ppr.cfm
Martian meteorite – IMCA Na stronach IMCA obszerny artykuł o meteorytach marsjańskich. M.in. argumenty za tym, dlaczego uważamy, że meteoryty marsjańskie są z Marsa? Aktualna lista meteorytów marsjańskich. Wiele informacji, których nigdzie indziej nie ma ;-)
Niger-Meteorite-Recon Niger-Meteorite – jak szukać w dzikich i egzotycznych zakątkach świata? Nawet jeśli nic się nie znajdzie, to ze względu na krajobrazy i 'klimat' tych miejsc, warto szukać! Svend Buhl, autor strony, posiada imponującą kolekcję meteorytów, robi im piękne zdjęcia, a opisy jego wypraw zawierają wiele cennych informacji na temat organizacji takich wyjazdów, jak przeżyć na miejscu oraz jak zwiększyć swoje szanse na cenne znaleziska. Opisy ostatnich spadków meteorytów, które zamieszcza Svend, nie mają sobie równych w sieci, są one często relacjami z pierwszej ręki! Był, kupował, znajdywał i badał!
Okiem geologa! Bardzo ciekawa, zawierająca mnóstwo informacji strona geologa Norberta Brügge z Niemiec. Autor, pod dziwnym adresem www ;-O www.b14643.de), skompilował bardzo dużo faktów o meteorytach, tektytach i impaktytach – lektura na długie zimowe wieczory. Miłośnik rakiet i lotów kosmicznych też znajdzie tu ocean informacji.
Geolog fotografuje swoją kolekcję Imponujący zbiór zdjęć z kolekcji Thomasa Witzke
Sahara Meteorite Prospecting SaharaMeteoriteProspecting – ładna i bogata strona o wyprawach na Saharę i rezultatach poszukiwań. Jak się ogląda to chce się jechać i szukać – one (meteoryty) tam tylko czekają na swojego odkrywcę. Zaprezentowane rezultaty wypraw przyprawiają o ból głowy, szczególnie historia znalezienia chondrytu węglistego DaG 749, którego znaleziono kilkadziesiąt kilogramów!
MR-METEORITE - adventures in meteorite www.mr-meteorite.com – szukają i znajdują!
FireBall Zarejestrowane spadki meteorytów – fireball.meteorite.free.fr
FireBalls FIREBALLS – A History of Meteors and other Atmospheric Phenomena.
Tektite of the Month Fascynujące okazy i kompendium wiedzy. Tektite of the Month
Brenham meteorite !! Imponujące efekty poszukiwań na obszarze spadku meteorytu Brenham. Ale okazy i ile!!! Strona traktuje o czasach 'przed Stevem Arnoldem'.
meteoryty 'pustynne' Strony na których można pooglądać meteoryty in situ: Rosyjska Akademia Nauk; Oman in situ
Meteoritos O meteorytach po portugalsku ;-) Internet w alfabecie łacińskim to, wcale nie największa, część zasobów internetu!
Sieci obserwacji meteorów i bolidów Międzynarodowe sieci obserwacji meteorów i bolidów:
 • www.pkim.orgPracownia Komet i Meteorów – polska sieć bolidowa. Warto na te strony zaglądać, aby śledzić co spada nad Polską i w krajach ościennych!
 • AMS – American Meteor Society – strony amerykańskiego stowarzyszenia obserwatorów meteorów. Aktualne raporty obserwacji jasnych bolidów: www.amsmeteors.org/fireballs.html
 • włoska ITALIAN METEOR and TLE NETWORK: meteore.forumattivo.com/forum.htm
 • DFN – Australian Desert Fireball Network. Europejska sieć bolidowa (P.Spurný) rozrzerza swoje rejony obserwacji. Ambitny projekt obserwacji nieba nad Nullarbor w Australii. Pierwsze efekty już są – meteoryt Bunburra Rockhole.
 • SPMN – Spanish Meteor and Fireball Network (Red Espańola de Investigación sobre Bólidos y Meteoritos). Hiszpańska sieć bolidowa istniejąca od 1997 roku. Na swoim koncie ma spadki: Villalbeto de la Peńa i Puerto Lapice.
 • więcej – sieci bolidowe.
NEO - Near Earth Objects Serwisy na bieżąco śledzące obiekty NEO: Earth's Busy Neighborhood • Near Earth Objects Dynamic Site • The Transient Sky – Comets, Asteroids, Meteors
Fora i blogi meteorytowe W internecie jest wiele forów, gdzie dyskutuje się o meteorytach:
Meteoryty i sztuka Obrazy poświęcone meteorytom:
Monety i znaczki pocztowe związane z meteorytami
Vernadsky Institute of Geochemistry and Analytical Chemistry Laboratorium Meteorytyki Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej. Bogate żródło wiedzy o meteorytach (strona w większości po rosyjsku). Mają fajne motto: МЫ ЗНАЕМ О МЕТЕОРИТАХ ВСЁ! ... ИЛИ ПОЧТИ ВСЁ! (wiemy o meteorytach wszystko! ...lub prawie wszystko!)
РУССКОЕ ОБЩЕСТВО ЛЮБИТЕЛЕЙ МЕТЕОРИТИКИ Strona formu miłośników meteorytów w Rosji. Jak się ktoś czuje na siłach czytać w cyrylicy, to znajdzie tu wiele informacji o meteorytach nie tylko rosyjskich i radzieckich.
Метеоритная коллекция Российской Академии Наук Kolekcja meteorytów Rosyjskiej Akademii Nauk.
www.seymchan.com Jak się szuka w Rosji i co można znaleźć. Wszystko robi wrażenie i jak to w Rosji – wsio jest najkrupniejsze w mirie ;-))
YouTube! Na poratlu YouTube! znajduje się wiele filmów o meteorytach, meteoryciarzach i wyprawach poszukiwawczych:
Earth Impact Database www.unb.ca/passc/ImpactDatabase – baza danych o znanych strukturach impaktytowych na poszczególnych kontynentach. Wiele obiektów krateropochodnych jest pochodzenia wulkanicznego, w tej bazie znajdziemy listę obiektów o potwierdzonym pochodzeniu meteorytowym.
Earth Impact Effects Program Interaktywny skrypt obliczający efekty spadku na Ziemię dużego meteoroidu. Opis lokalnych i globalnych skutków: powstanie krateru, efekty cieplne, trzęsienia ziemi, fale uderzeniowe, fale tsunami, przemieszczenia materiału skalnego, efekty wizualne i wiele innych parametrów 'katastrofy'. Ciekawe jest eksperymentowanie z coraz to większymi ciałami i lawinowym powiększaniem się katastrofalnych skutków.
Ernstson Claudin Impact Structures Ernstson Claudin Impact Structureswortal poświęcony geologi, geofizyce i petrologi struktur impaktytowych na Ziemi.
   
Wyszukiwarki internetowe (? meteorite*): Google | Yahoo | Altavista | Amazon.com  
Internet oparty na "łacińskim" alfabecie stanowi tylko część zasobów sieci WWW. Najwyżej połowa stron w internecie jest tworzona w ASCII 8-bit (alfabecie łacińskim), posługując się popularnymi wyszukiwarkami, jesteśmy też skazani na strony zaindeksowane najczęściej w ASCII. Nikt z nas nie przeszukuje internetu pod kątem innych języków i alfabetów, np. (w nawiasie słowo/a 'meteoryt' w innych językach):
 • rosyjski (метеорит) – kilkaset milionów użytkowników;
 • arabski (حَجَر نَيْزَكي lub ‏الرجم) – kilkaset milionów użytkowników;
 • hindi (उल्का-पिंड, उल्काश्म, आकाशी पत्थर) – ~miliard użytkowników;
 • chiński (隕, 隕石, 天 犬) (mandaryński) – ~1,5 miliarda użytkowników (840 mln);
 • i jeszcze kilka innych 'ładnych' alfabetów: hebrajski (מטאוריט, "כוכב נופל"), grecki (μετεωρίτης), tamilski (விண்கல்), farsi (سنگ اسماني ، شخانه), sanskryt (पतन्नक्षत्रं).

  Zapominamy, jako reprezentanci kultury europejskiej, o alfabetach niełacińskich. Buszując po internecie trafiamy na takie strony, ale bariera językowa... odcina nas od wielu cennych i oryginalnych informacji.

 

MUZEA i placówki naukowo-dydaktyczne
Muzeum Fersmana w Moskwie www.fmm.ru/index.htm – muzeum w starym 'komunistycznym' stylu, ale okazy tylko pozazdrościć. Byłem, widziałem!
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie www.nhm.ac.uk/nature-online/space/meteorites-dust/index.html – kolekcja należąca do najbogatszych na świecie. To tu w Natural History Museum (NHM) jest wydawany słynny katalog meteorytów. Na stronach NHM jest też szybka i wygodna wyszukiwarka.
Oscar E. Monning Meteorite Gallery monnigmuseum.tcu.edu – ufundowana przez prywatnego donora kolekcja meteorytów (praktyka powszechna w krajach zachodnich) mająca służyć popularyzacji i badaniom meteorytów. Zawiera również obszerną wyszukiwarkę z informacjami o okazach z kolekcji.
Muzeum HN w Budapeszcie www.nhmus.hu – skromna ekspozycja (jedna gablota) z meteorytami z historycznych i obecnych ziem węgierskich. Bardzo ładne i nowoczesne muzeum!
Australian Museum www.amonline.net.au – obszerny dział poświęcony tektytom.
Muzeum HN w Wiedniu www.nhm-wien.ac.at – zapierająca dech w piersiach kolekcja.
www.nhm-wien.ac.at... .
Natural History Museum University of Oslo NHM Oslo - wystawa minerałów i fotograficzna relacja z działu z meteorytami.
University of Alberta virtual-museum.sunsite.ualberta.ca – ładna prezentacja kolekcji.
Arizona State University ASU Arizona State University – meteorites.asu.edu/met-info/
Ottawa University Meteorites Knowledge BaseUOttawa – wszystko (!) o meteorytach.
Meteorites-Japan meteoritesjapan.com – informacje o japońskich meteorytach, kraterach i sklepik.
Nazwa METEORYT w >100 językach Hit!
Planétarium de Montréal Elegancka strona Planetarium w Montrealu, ładnie zilustrowane krótkie informacje o meteorytach.
PSRD - Planetary Science Research Discoveries PSRD - portal edukacyjny poświęcony badaniom meteorytów, planet i innych ciał Układu Słonecznego wspierany przez NASA. Bardzo dużo materiału w formie przystępnych artykułów.
University of New Mexico epswww.unm.edu/iom/home.html – b. ładna strona i kolekcja.
   

Wykaz ten nie wyczerpuje tematu i nie ma ambicji ogarnięcia przepastnych zasobów internetu.
Jeśli ktoś ma linka do ciekawych i ważnych stron proszę o kontakt miłego surfowania.

Page update: 2018-10-24 23:10