Woreczko Meteorites

Jan Woreczko & Wadi

  Google (new window)eBay.com (new window)Meteoritical Bulletin Database (new window)Meteoritical Bulletin Database News (new window)

Badania
(Research)   (Update: 22-05-2015 13:17)

Mam trochę własnych znalezisk meteorytów. Pchany ciekawością, jakiego typu są to meteoryty, po odcięciu z nich małych fragmentów zrobiłem płytki cienkie i poprosiłem kolegę geologa Krzyśka Owockiego o wstępną analizę i opis.

  Badania przeprowadzono na dosyć archaicznym mikroskopie elektronowym SEM (Scanning Electron Microscope) (ostrość obrazu trzeba w tym modelu ustawiać ręcznie), przeznaczonym zasadniczo do badań preparatów biologicznych. Obrazy wykonano techniką odbitych elektronów BSE (Back Scattered Electrons). [patrz również - Badania meteorytów na mikroskopie elektronowym]

 

Próbka – spec08-E   (fotografie Krzysztof Owocki)

1. Obraz płytki cienkiej

2. Obraz płytki cienkiej

3. Obraz płytki cienkiej

4. Obraz płytki cienkiej

5. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 0.8 mm.

6. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 0.8 mm

7. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 2.0 mm

Już wstępne oględziny wskazują na chondryt. Trudno znaleźć na płytkach dobrze wykształcone chondry. Wiele z nich jest potrzaskanych.

 

Opis próbki

Bordowe obszary widoczne na płytkach cienkich to magnetyt (dobrze widoczny na fot. 3).

 

Zidentyfikowano skaleń i diopsyd. Metal w spękaniach (żyłkach szokowych) to kamacyt.

 

Na fotografii 5 w pobliżu środka obrazu widać twór mogący być fragmentem chondry (Px).

 

Oznaczenia minerałów zidentyfikowanych na fotografiach z mikroskopu elektronowego: Ap – apatyt, Ol – oliwin, Px – piroksen, Fsp – skaleń/szkliwo.

Wstępnie można go sklasyfikować jako L6 S3 W2. Jest to okaz znaleziony w pobliżu Dhofar 224.

Próbka – spec09-K   (fotografie Krzysztof Owocki)

1. Obraz płytki cienkiej

2. Obraz płytki cienkiej. W centrum fenokryształ?

3. Obraz płytki cienkiej

4. Obraz płytki cienkiej

5. Obraz płytki cienkiej

6. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 0.8 mm

7. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 0.8 mm

8. Obraz z BSE – dolna krawędź obrazu ma 2.0 mm

Już wstępne oględziny wskazują na chondryt, choć bardzo trudno znaleść na  płytkach cienkich wyraźne chondry. Po raz pierwszy mogłem pooglądać płytki cienkie na dobrej jakości binokularze. Żadna fotografia nie odda tego co widać 'w realu'. Bogactwo struktur i mnogość odcieni barw jest nie do zarejestrowania.

 

Opis okazu

Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę na płytkach cienkich siatka równoległe ułożenie żyłek metalu (najlepiej są widoczne na fotografiach 2 i 8). Może to sugerować, że meteoroid pochodził z wewnętrzych obszarów ciała macierzystego, gdzie fala uderzeniowa miała już płaski front!?

 

W okazie zidentyfikowano oligoklaz (skaleń), diopsyd i akcesorycznie apatyt chlorowy. Nie znaleziono (na razie) ubogiego w wapń piroksenu.

 

Metal w spękaniach to kamacyt (ale bardzo zanieczyszczony). Stop Fe-Ni przeniknął również dyfuzyjnie do skalenia i apatytu, tam gdzie się one kontaktują lub są przecięte przez żyłki szokowe.

 

Oznaczenia minerałów zidentyfikowanych na fotografiach z mikroskopu elektronowego: Ap – apatyt, Ol – oliwin, Px – piroksen, Fsp – skaleń/szkliwo.

Wstępna klasyfikacja to L6 S3 W0 (?!).

stat4u
                                 

Page since: 2011

Page update: 2015-05-22 12:58