Woreczko Meteorites

Jan Woreczko & Wadi

  Google (new window)eBay.com (new window)Meteoritical Bulletin Database (new window)Meteoritical Bulletin Database News (new window)

2014

« bieżące | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2005/6 | ... | 2002 | ... ... | 1492

 Nowe spadki '2014:  Santa Fe  |  Kuresoi  |  Sri Lanka  |  Jinju  |  "Zag"  |  Annama  |  Tirhert  |  "szmata"  |  Žd'ár nad Sázavou

 Spektakularne znaleziska '2014: polskie mołdawity

Terminarz wystaw i giełd minerałów, skamieniałości (i meteorytów!) w 2014 roku: harmonogram giełd 2014 (przygotował Antoni Stryjewski)

December

9

Bright Fireball 2014-12-09 16:16:45 UTC

Blisko!

Sieci bolidowe południowo-zachodnich sąsiadów (polskie PFN też) zarejestrowały przelot jasnego bolidu.

 

lunarmeteoritehunters (Dirk Ross): Germany / Czech Rep. / Poland / Austria Fireball Meteor 09DEC2014
PKiM: BOLID z 9 grudnia 2014 (YouTube: BOLID nad Polską 9 12 2014 161645UT)
Česká astronomická společnost: Jasný bolid 9. 12. 2014

 

Znaleziono już pierwszy okaz z tego bolidu. W okolic Nová Ves u Nového Města na Moravě w wyniku zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, po kilkunastu dniach od bolidu, znaleziono okazik wyglądający na chondryt. Ale czy jest szansa na dalsze znaleziska?

O znalezisku i bolidzie w mediach:

TN.nova.cz: METEORIT V ČESKU: Úlomky našli na Žďársku, jedná se o bolid
CeskaTelevize.cz: Události
Český rozhlas: Astronomové už týden pročesávají les na Vysočině, hledají vzácný meteorit  (mapa - prawdopodobny rejon spadku)

Karmaka Meteorites: [Žd’ár nad Sázavou] A second meteorite (39.3 grams) of the Czech bolide on 9 December 2014 was found near Vatín on January 12 by Czech astronomers, first meteorite classified as type L3.9  •  [Žd’ár nad Sázavou] First meteorite found near Nová Ves, close to Nového Města na Moravě on 20 December, ~3 p.m. CET/ Meteorite fall near Rudolec, Jihlava district, Czech Republic, 9 December, 16:16:45 UTC

Więcej na wiki.meteoritica.pl: Žd'ár nad Sázavou

November

29-

ASP w Gliwicach (okazy Kazimierza Mazurka)

Meteoryt z Czelabińska w Gliwicach

W TVN24 Andrzej S. Pilski opowiada o meteorytach (w tle okazy Kazimierza Mazurka).

Rubiny, szafiry, skamieniałości sprzed milionów lat oraz meteoryt z Czelabińska w... Gliwicach. To nie pomyłka, fragment jednego z najsłynniejszych meteorytów można podziwiać w Muzeum Geologii Złóż Politechniki Śląskiej. Trwa tam coroczna giełda minerałów i "kosmicznej biżuterii"...

TVN24: Meteoryt z Czelabińska trafił na... śląską giełdę

November

24

Freddie Mercury

Nie będę gwiazdą - będę legendą

To prawda!
Kochał muzykę i kochał życie

November

20

Meteor explosion Milky Way Time Lapse. By: Wes Eisenhauer

To zawsze robi wrażenie

Spadające gwiazdy zawsze robią wrażenie, ale czasami jest jeszcze dodatkowy smaczek

Za [meteorite-list] - Meteor explosion Milky Way Time Lapse. By: Wes Eisenhauer

November

19

Finał konkursu "Zielony Poznań 2014"

Finał konkursu "Zielony Poznań 2014"

Nasza dobra znajoma Jadwiga Muszyńska znalazła się w gronie 97 laureatów wyłonionych z 4800 zgłoszeń z całego Poznania! Wyróżnienie to dostała m.in. za patio i aranżację przed aulą na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM – projekt "Epoka polodowcowa na WNGiG UAM".

Więcej szczegółów: Głos Wielkopolski – Konkurs "Zielony Poznań": Dzięki nim miasto staje się ładniejsze

Gratulujemy

November

13

Philae - Welcome to a comet

PHILAE śle zdjęcia – Welcome to a comet

Jeden obraz wystarczy za tysiąc słów!

Pierwsze obrazy z lądownika Philae zapierają dech w piersiach i pobudzają wyobraźnię!

 

Biorąc pod uwagę koszt misji i przebytą do tej pory drogę przez próbnik Rosetta od 2004 roku - wychodzi, że podróż kosztowała około 90 groszy za kilometr. Taniej niż taksówka w Warszawie

November

12

Konferencja popularno-naukowa 100 lat po odnalezieniu pierwszego okazu meteorytu Morasko

100 lat meteorytu Morasko

Poznań. Konferencja popularno-naukowa 100 lat po odnalezieniu pierwszego okazu meteorytu Morasko. Zaprasza prof. Andrzej Muszyński.

Oficjalna strona Konferencji i plakat.

Jest również nadzieja, że w trakcie obchodów będzie można przejść się nową ścieżką dydaktyczną w Rezerwacie "Morasko"?

e-Poznań: Poznańscy naukowcy przypomną o odkryciu meteorytu Morasko

Wkrótce krótka relacja i kilka fotek z konferencji...

Chcę "zdementować" podejrzenia, że objąłem patronatem honorowym konferencję . Jestem zaproszony, ale nie zaangażowany

A popołudniu na powierzchni jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko wylądował próbnik Philae sondy Rosetta!

November

9

Nowe oblicze rezerwatu „Meteoryt Morasko”

Plany, projekt, akcja i... po akcji

Przed konferencją poświeconą 100-leciu znalezienia pierwszego okazu meteorytu Morasko otwarto nową ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu "Meteoryt Morasko". Akcja zorganizowana przez stowarzyszenie PTOP "Salamandra" została dofinansowana znaczną kwotą przez Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z efektem akcji. Z ich relacji wynika, że efekt końcowy nie oszałamia, sprawia wręcz wrażenie niskokosztowego i prowizorycznego "załatwienia sprawy".

Na marginesie: W oficjalnym komunikacie stowarzyszenia SALAMANDRA brak informacji o sponsoringu i zaangażowaniu PTMet. Również realizatorzy nie zadbali o usunięcie (uaktualnienie) stron namawiających do wpłat pieniędzy na zamknięty już projekt. Może to wprowadzać ewentualnych darczyńców w błąd i jest mało eleganckie.

Stanowisko Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej PTMet

November

7

Krähenberg (Meteorit)

Niemiecka Baszkówka

Niemcy również mają swoją Baszkówkę*.

5 maja 1869 roku o godz. 18:32 na łące, około 200 metrów na południe od zabudow Krähenberg, spadł 16,5 kg okaz pięknego meteorytu orientowanego. Meteoryt spadł przy wtórze "głośnych ryków" z "brylantowo białego" bolidu. Według świadka spadku rolnika Heinricha Lauera, okaz zarył się w ziemi na głębokość 2 stóp, a jak go wydobywano było jeszcze ciepły.

Meteoryt Krähenberg* to chondryt zwyczajny typu LL5. Okaz znajduje się w zbiorach Historischen Museum der Pfalz (Speyer).

November

1-

Upadek

Upadek

W zasadnie nie piszę na swoich stronach o polityce (nie interesują mnie rzeczy na które nie mam wpływu), ale pisząc o SPADKACH meteorytów, nie mogłem się oprzeć pokusie skomentowania jednego z wielu UPADKÓW w 2014 roku.

"Flaga" ugrupowania PiS, posłanka Krystyna P. dała popis UPADKU obyczajów, zaniku przyzwoitości i wyjątkowo paskudnego relatywizowania. Mając się za katoliczkę dała świadectwo swojego zakłamania. Z jej postawy wynika, że albo jest głupia, albo mają nas za głupców. Niestety chyba oba warianty są prawdziwe. ;-(
Na deser, jeszcze jedna obserwacja z tego okresu. Santander Consumer Bank S.A. mami nas taką reklamą:

Zacznij nowy rok na plusie,
wejdź po kredyt
gotówkowy!

Gdzie tu ten plus?

October

25

Tähdet ja avaruus 6/2014: Jarkko Kettunen - Saharan kutsu

O "hunterce" po fińsku – cd

W fińskim miesięczniku dla miłośników astronomii Tähdet ja avaruus (6/2014) ukazał się artykuł Jarkko Kettunena z relacją z naszej wspólnej (Jarkko, Tomek, Tuomas i Ja(n)) wyprawy do Maroka i na Saharę Zachodnią.

Dotarła do mnie wreszcie wersja papierowa gazety i mogłem tylko nacieszyć oczy piękną szatą graficzną - poczytać się nie da bo to po fińsku   Muszę chyba napisać naszą polską wersję relacji?! Wkrótce...

October

24-

Munich Mineral Show - Mineralientage München 2014

Munich Mineral Show – Mineralientage München 2014

W dniach 24-26 w Monachium odbyły się kolejne targi mineralogiczne. W tym roku meteoryty były jednym z tematów przewodnich. Otwarta była wystawa meteorytów, na której oprócz przywiezionego specjalnie na nią meteorytu Ensisheim, można było zobaczyć również imponujące okazy z kolekcji muzealnych.

Relację foto z targów zamieścił Marcin Cimała na swoim profilu Facebookowym. Pyszne okazy!

October

23

Trzy ogniste krzyże – spadek o którym śpiewano pieśń

Trzy ogniste krzyże – spadek o którym śpiewano pieśń (i nakręcono film?)

W czerwcu 1619 roku obserwowano spadek trzech meteorytów, dwa z nich, o wagach 8,4 i ~1,26 kg, znaleziono zaraz po spadku, trzeci spadł do lasu i nigdy go nie odnaleziono.

Meteoryt Odranec (Odrance) spadł, według zapisów historycznych, we wsi Odranec na Morawach  we wtorek przed świętem św. Wita, 1619 roku o godzinie dwudziestej w czasie nieszporów. (...)Świadkowie zeznali, że na początku dostrzegli zbliżająca się chmurę w kształcie stołu lub młyńskiego koła. Niektórzy z nich twierdzili, że widzieli na niej coś na kształt herbu na którym widać było jakieś litery, ale nie potrafili ich odczytać (to wszystko na ilustracji Želechovskýego). Następnie chmura zniknęła, a na jej miejscu pokazała się ognista kula, której towarzyszył straszny huk, wywołując przerażenie ludzi. Słyszano trzy wielkie grzmoty, jak z armat, więc ludzie pomyśleli, że rozpoczęła się wojna. Grzmotom towarzyszył ryk i pisk. Wtedy nagle chmura poczerwieniała i według świadków rozdzieliła się na trzy obiekty, które wyglądały jak krzyże i pomknęły w kierunku wsi Odranec. Ludzie i zwierzęta byli strasznie przerażeni.(...)

Więcej o tym ciekawym spadku na wiki.meteoritica.pl

October

16

Astronomy&Astrophysics - Benešov (a), (b)

Benešov – więcej szczegółów

Było już o tym znalezisku na Wydarzeniach 2012, ale sprawa meteorytów z Benešov wróciła na [meteorite-list] za sprawą nowego artykułu zespołu European Fireball Network.

Pavel Spurný ze współpracownikami z EN opublikowali w Astronomy&Astrophysics szczegółowy artykuł z nowymi obliczeniami dla obserwacji bolidu Benešov i wynikami klasyfikacji meteorytów Benešov (a) i (b). Jeszcze raz warto podkreślić, że opłaca się szukać w miejscach potencjalnych spadków. Szkoda tylko, że publikacja wyników obliczeń trwa tak długo. Przy okazji pojawiły się na liście opinie, że wygląd i charakter zwietrzenia znalezionych okazów, może sugerować, iż są to „podrzucone” okazy meteorytów z terenów Afryki północnej, tzw. NWA!

October

10

After 20 years, Meteorite Magazine is Closing Down!

Przykra wiadomość

Po 20 latach ukazywania się magazyn METEORITE kończy swój żywot.

Na stronie internetowej kwartalnika METEORITE znajduje się przykra informacja. Redakcja (Derek Sears, Robert Beauford i Hazel Sears) ogłosiła, że kończy wydawanie magazynu. W "liście pożegnalnym" wyjaśnia przyczyny swojej decyzji. Wielka szkoda.

Należy mieć nadzieję, że nasz polski kwartalnik METEORYT, opierający się w znacznej części na artykułach z METEORITE, nadal będzie się ukazywał. Apel do polskiego środowiska meteorytowego - piszcie proszę artykuły i relacje do METEORYTU! Pomóżmy Andrzejowi S. Pilskiemu redagować potrzebne i wartościowe pismo!

October

9

FORBES.ru Космическая тяга: как устроена крупнейшая в России частная коллекция метеоритов

Duży kraj, duże okazy

940 kg okaz meteorytu Seymchan w kolekcji? Czemu nie? Duży kraj to i meteoryty duże - самый большой в мире? Rosyjski bogacz chwali się swoją kolekcją meteorytów.

FORBES.ru: Космическая тяга: как устроена крупнейшая в России частная коллекция метеоритов

October

9

Aziz - Jebel Khal 86 kg

"Bogatemu to i byk się ocieli"

Na przekór wszystkim, którzy od lat wieszczą koniec meteorytów z Sahary!

Znany dealer meteorytów z Maroka Aziz Habibi zaprezentował na [meteorite-list] swoje nowe nabytki (znaleziska?). Przepiękne, duże dwa meteoryty kamienne i 54 kg żelazny Agoudal. Kamienne kolosy: 86 kg Jebel Khal i 67 kg NWA z Mauretanii - pokryte są wzorcowymi regmagliptami.

Oglądają ofertę Aziza na Flickr'u, nie wydaje się by w ciągu kilku najbliższych lat wyschło źródło meteorytów z Sahary. Owszem, inna była kiedyś oferta meteorytów z Maroka (NWA), ale tak jak każdy rynek przechodzi on ewolucję i zmienia się asortyment. Kiedyś królowało tzw. "błoto z Sahary", obecnie w sprzedaży są bardziej wyrafinowane (i droższe) okazy. Drenuje to głębiej kieszenie kolekcjonerów, ale mimo wszystko cieszy.

October

6-

Lidzbark Warmiński – krótka noc w obserwatorium (październik 2014; fot. Jacek Drążkowski)

Z wizytą u Kopernika

Po drodze naszego weekendowego wyjazdu, zahaczyliśmy o Lidzbark Warmiński. Dzięki Jackowi Drążkowskiemu mogliśmy pomyszkować w miejscach, gdzie urzędował Mikołaj Kopernik.

October

6

Jubileusz prof. Hieronima Hurnika

6 października w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta sesja z okazji 95 urodzin prof. Hieronima Hurnika. Ten zasłużony astronom i badacz meteorytów jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. PTMet pragnie wydać w 2015 roku najnowszą książkę Jego autorstwa: "Planeta Mars. Historia i Współczesność"
Życzymy zdrowia.

Wikipedia: Hurnik Hieronim
wiki.meteoritica.pl: Bibliografia meteorytowa prof. Hurnika

September

23

GeoPortal - numeryczny model terenu (LIDAR)

Kratery w 3D

Na portalu GeoPortal.pl dostępne są wyniki skaningu LIDAR w ramach projektu ISOK.
Skanowanie LIDAR pozwala tworzyć bardzo dokładne numeryczne modele terenu (Digital Elevation Model, DEM). Duża dokładność wyników i dobre ich zwizualizowanie umożliwia przeszukiwanie terenu Polski pod kątem występowania struktur impaktowych.

Na wiki.meteoritica.pl zamieściłem mapy DEM dla kraterów w Morasko i we Fromborku. Na tej jakości obrazach widać, że...

September

23

Jesień 2014

Kolorowa JESIEŃ

Kolorowa Jesień przejmuje od Wiosny władanie nad świat(ł)em.
A spadków w tym roku mało.

September

22

Wiki.meteoritica ma już ponad 3 miliony odsłon!

Trzeci milion

Portal  Wiki.Meteoritica.pl  ma  już  ponad  1263 dni  i  3 000 000  odsłon
Wow!

September

19

John T. Wasson - Chondritic meteorites, the building blocks of the planets: Isotopic differences and the episodic accretion of the solar nebula

Prof. Wasson w Poznaniu

W drugiej połowie września w Poznaniu na UAM gościł z wykładem prof. John T. Wasson – specjalista od meteorytów żelaznych!

Według informacji zamieszczonej w nrze 2/2014 METEORYTu i rozesłanej przez organizatorów wykładów.
19 września przedstawił on dwa wykłady: „IAB and IIE: groups of iron meteorites that not form in cores” dla badaczy i miłośników meteorytów oraz „Chondritic meteorites, the building blocks of the planets: Isotopic differences and the episodic accretion of the solar nebula” dla wszystkich zainteresowanych.

Szczegóły znajdują się na plakatach: wykład1  |  wykład2

Zapis video wykładu: Wykład otwarty - prof. John T. Wasson (UCLA)

September

17

NWA 8534, carbonaceous chondrite CM1/2

Nieantarktyczny CM1/2

W czerwcu 2014 roku znani amerykańscy kolekcjonerzy meteorytów Ruben Garcia i Robert Cucchiara nabyli w Maroku kilkadziesiąt gramów fragmentów intrygującego, świeżego meteorytu. Już na pierwszy rzut oka widać było, że jest to meteoryt węglisty bez chondr, czyli było prawdopodobne, że jest to węglak typu CM lub CI (za MetBull: Many identically appearing small fragments, the largest being 2.6 g, with black, fresh fusion crust. Broken surface reveals black, uniform, very fine-grained texture, rare sub-mm CAIs, with no visible chondrules.). Szybko dokonano badań i klasyfikacji i okazało się, że jest to CM1/2. Jest to więc pierwszy meteoryty tego typu znaleziony poza Antarktydą! Nowe znalezisko otrzymało nazwę NWA 8534.

Łączna waga wszystkich znalezisk tego rzadkiego typu nie przekracza 4 kg. Poza znaleziskiem ALH 83100, którego znaleziono nieco ponad 3 kg, reszta tych wyjątkowych meteorytów ma TKW nie przekraczające 50 gramów! Więc meteorytów typu CM1/2 jest dużo mniej niż drogich lunarów i marsjanów. 

Ruben Garcia (Mr Meteorite): NWA 8534 (CM1/2) Carbonaceous For Sale

September

10

Jarkko Kettunen - Saharan kutsu

O "hunterce" po fińsku

W fińskim miesięczniku dla miłośników astronomii Tähdet ja avaruus (6/2014) ukazał się artykuł Jarkko Kettunena z relacją z naszej wspólnej wyprawy do Maroka i na Saharę Zachodnią. Trochę szukaliśmy, ale więcej kupowaliśmy u lokalnych dealerów. O wszystkim można przeczytać w artykule Saharan kutsu (po fińsku).

W 2011 roku w miesięczniku Tähdet ja avaruus ukazał się krótki artykuł o meteorycie Sołtmany.

September

8

Bahrfeldt_Bd-1-Das-Munzwesen-der-Mark-Brandenburg-Bd-I-Von-den-altesten-Zeiten-bis-zum-Anfange-der-Regierung-der-Hohenzollern-Tl-I-Text-von-Emil-Bahrfeld

Symbolika meteorytowa

Kolega Wiesław Czajka z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego zaprasza na odczyt: "Symbolika gwiezdna na XIV-wiecznych denarach nowomarchijskich - interpretacja meteorytowa", który odbędzie się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego na Starym Mieście w Warszawie przy ulicy Jezuickiej 6/8 w dniu 8 września (poniedziałek) o godz. 17.00.

Szczegóły: Zaproszenie

Monety wiązane przez Wiesława Czajkę ze spadkiem w Friedland w 1304 roku - patrz: Kolekcja monet i medali

September

6

Niewielki meteoryt spadł w pobliżu stolicy Nikaragui

Piszą, że spadł meteoryt!?

Media donoszą o spadku meteorytu w Nikaragui.

ZmianyNaZiemi.pl: Niewielki meteoryt spadł w pobliżu stolicy Nikaragui
tvn24.pl: W Nikaragui spadł meteoryt. Pozostawił 12-metrowy krater
The Tico Times: 'Meteorite' smashes into Nicaraguan capital

Słabo to wygląda?!

August

23

Wirtualne Muzea Małopolski - Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN

Interaktywne modele 3D meteorytów!

Już wiele lat temu prof. Andrzej Manecki postulował ideę stworzenia w Internecie wirtualnych muzeów, na stronach których, można by było "oglądać" meteoryty. Idea to doczekała się wreszcie realizacji! Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski można oglądać między innymi okazy meteorytów ze zbiorów Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie. Możemy zobaczyć fotografie okazów, szczegóły ich powierzchni oraz interaktywne obrazy 3D meteorytów:
Grzempach  |  Morasko  |  Pułtusk  |  Vaca Muerta.

Gratulacje dla pomysłodawcy i twórców portalu!

August

21

NWA 7611 - ASU receives rare space rock gift

Niektórzy mają gest

Znany amerykański kolekcjoner meteorytów Jay Piatek, przekazał do zbiorów Arizona State University (ASU), 311 gramową piętkę meteorytu księżycowego NWA 7611. Podarowany fragment jest wyceniany na około ćwierć miliona dolarów. W wyniku tego szlachetnego gestu zbiór meteorytów księżycowych ASU powiększył się wagowo sześciokrotnie!

ASU News: ASU receives rare space rock gift

August

16

 

VIII Piknik Meteorytowy

Na piknik do Dzięgielowa zapraszają Państwo Cimała z Marcinem. Oj będzie się działo... (piknik 2013)

Już po...

...wkrótce relacja foto z pikniku...

Już dostępna fotorelacja Piotra Gurala na Facebooku PTMet: Dzięgielów 2014

August

7

APOD - Rosetta's Rendezvous (the nucleus of Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko)

Jądro komety wygląda tak

3 sierpnia kamery sondy Rosetta wykonały bardzo szczegółowe zdjęcie jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Po 10 latach od chwili startu, sonda zbliżyła się do komety na odległość 285 km i sfotografowała spokojne (!) jądro komety. Nieregularny blok pyłu, lodu i śniegu (?) ma rozmiar około 4 km. Jego powierzchnia nie przypomina typowych planetoid, brak na niej charakterystycznych kraterów. Przypomina bardziej odwianą powierzchnię lodowca. Za kilka tygodni, po wytypowaniu dogodnego miejsca, na jej powierzchni wyląduje próbnik Philae. Wykona on badania in situ materii kometarnej i będzie później obserwował efekty aktywności komety podczas jej zbliżania się do Słońca. Z pierwszej ręki dowiemy się z czego składają się komety i co je wiąże z meteorytami.

APOD: (2014 August 19) Contrasting Terrains on Comet Churyumov-Gerasimenko  •  (2014 August 07) Rosetta's Rendezvous  •  (2014 July 21) Spacecraft Rosetta Shows Comet has Two Components  •  (2014 September 15) 62 Kilometers above Comet Churyumov-Gerasimenko

August

6

Knyahinya

Mapa znalezisk meteorytu Knyahinya

Sprzedam profesjonalną kopię (wydruk solwentowy) mapy terenu spadku meteorytu Knyahinya*. Na mapie, opublikowanej w 1869 roku, zaznaczono obszar znajdowania okazów meteorytu. Gratka dla poszukiwaczy i miłośników starych map. Świetna do oprawienia i zawieszenia w salonie obok zbiorów własnych. 

Dla zainteresowanych, mogę przywieźć na piknik do Marcina 16 sierpnia?!

August

2

Zosia

Witaj Zosiu

 

August

1

Tomasz Brachaniec, Krzysztof Szopa and Łukasz Karwowski, Discovery of the most distal Ries tektites found in Lower Silesia, southwestern Poland, M&PS

Polskie mołdawity

Ukazał się długo oczekiwany artykuł opisujący odkrycie mołdawitów na terenie Polski. Nasz kolega Tomek Brachaniec przy współudziale Krzyśka Szopy i prof. Łukasza Karwowskiego opublikowali pierwsze wyniki badań swoich znalezisk w bardzo prestiżowym Meteoritics & Planetary Science. Po raz pierwszy stwierdzono występowanie mołdawitów w naszym kraju. Spektakularne znalezisko, jak na razie 9 fragmentów o łącznej wadze 0,47 g, zmienia dotychczasowy model rozrzutu mołdawitów wiązanych z kraterem Ries. Gratulacje dla autorów tego odkrycia

 

Abstract: We report the first occurrence of moldavites in Poland. This discovery confirms the hypothesis that moldavites could have been distributed up to 500 km from the Ries crater in Germany. The tektites were reworked from Middle Miocene sediments and redeposited in Late Miocene (Pannonian) fluvial deposits of the Gozdnicka Formation in Lower Silesia. The Polish moldavites are represented by nine (<8 mm) fragments with a total of 0.471 g. The lack of the autochthonous tektites indicates that tektites investigated here had to be redeposited in a fluvial environment, probably from the Lusatian area. The chemical composition of the Polish moldavites plots in the same area with those from other localities.
Artykuł: Tomasz Brachaniec, Krzysztof Szopa and Łukasz Karwowski, Discovery of the most distal Ries tektites found in Lower Silesia, southwestern Poland, M&PS, 49(8), p. 1315-1322.

O mołdawitach na wiki.meteoritica.pl
Oraz pierwsze doniesienia: 2013-07-05 i 2013-04-22

O Tomku Brachańcu - Gazeta Uniwersytecka UŚl: Tropiąc kosmiczne katastrofy

July

28

Treasures from the sky - www.collectingmeteorites.com (Tomasz Jakubowski)

Treasures from the sky

Wystartowała oficjalnie strona Tomka Illaenus* Jakubowskiego.

Dosłownie – Treasures from the sky

Wszystko co można o niej napisać: rewelacyjny adres internetowy (Collecting Meteorites), fajne logo, elegancka grafika i projekt, piękne meteoryty w kolekcji, klimatyczne fotki z wypraw, kosmiczne ceny – same superlatywy! Warto tam zajrzeć i cieszyć oko meteorytami.

 

* Illaenus – (za Wikipedią) rodzaj kosmopolityczny, znany z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii. Występuje również w Polsce

July

21

Restored Apollo 11 Moonwalk Video

"Orzeł wylądował"

Dziś mija 45 rocznica pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Lądowanie modułu LM nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC w miejscu o współrzędnych selenograficznych 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E – wówczas to dowódca misji Neil Armstrong przekazał komunikat – "Orzeł wylądował". 21 lipca 1969 roku, o godz. 02:56 UTC, Armstrong zszedł po drabince i, jako pierwszy człowiek w historii, postawił stopę na pokrytej pyłem powierzchni Srebrnego Globu.

  Rodzice obudzili mnie w nocy i na naszym czarno-białym telewizorku obserwowaliśmy ten moment, jak setki milionów ludzi na całym świecie. Obraz był słaby, dźwięk jeszcze gorszy, ale magia i doniosłość tego momentu pozostały w pamięci. Dziś w modzie jest kwestionowanie prawdziwości tego wydarzenia. Roztrząsanie czy wzruszony Armstrong pominął w swojej deklaracji – "It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind" literę a?! Iluż powątpiewających zdobyłoby się na taką podróż!? Czy przesłanie "Here men from the planet Earth first set foot upon the Moon, July 1969 A.D. We came in peace for all mankind", tkwiące tam do dziś na lądowniku, pozostało pustą deklaracją? Tak łatwo przychodzi nam dyskredytowanie cudzych osiągnięć. Chwała BOHATEROM!

 

NASA: Apollo 11
Wikipedia: Apollo 11
CNN: Amazon CEO says discovery is Apollo 11 rocket engines

July

16

POLITYKA 29/2014 - Adam Zubek "A zęby miały jak banany"

"A zęby miały jak banany"

Dinozaury i katastrofa kosmiczna sprzed milionów lat, to chyba ulubiony temat dziennikarza POLITYKI Adama Zubka? W najnowszym numerze tygodnika (29/2014) znajduje się kolejny artykuł na ten temat. Z pasją i dużym znawstwem tematu Adam Zubek przybliża nam historię odkrycia dinozaurów, ich miejsce w drzewie ewolucyjnym i perypetie badaczy. Dużo faktów i ciekawostek, ale również polski akcent – odkrycie silezaura, przedstawiciela archozaurów, z których wyewoluowały dinozaury, w Krasiejowie na Opolszczyźnie.

  Wracając z konferencji meteorytowej we Wrocławiu odwiedziliśmy ten właśnie Krasiejów, gdzie w JuraParku naszym zachwytom nie było końca.

July

15

Curiosity Finds Iron Meteorite on Mars

Marsjańska Hoba – Curiosity Finds Iron Meteorite on Mars

Według informacji NASA, 25 maja 2014 roku, podczas 640 marsjańskiej doby pobytu ma powierzchni Marsa, łazik Curiosity natrafił na olbrzymi meteoryt żelazny. Dwa fragmenty bryły nazwano "Lebanon" i "Lebanon B". Największy "Lebanon" ma około 2 metry długości.

 

mars.jpl.nasa.gov: Curiosity Finds Iron Meteorite on Mars
Universe Today: Rock On! Curiosity Spots a Heavy Metal Meteorite
Space.com: Huge Meteorite on Mars Discovered by NASA's Curiosity Rover

O innych meteorytach znalezionych na Marsie.

July

9

July 9, Morocco fall, eucrite

Spadek w Maroku

Już oficjalnie można o tym napisać. 9 lipca spadły w Maroku meteoryty, ale przez kilka dni wiedzieli o tym tylko nieliczni. 17 lipca na [meteorite-list] Pierre-Marie Pelé (Meteor-Center) i Fabien Kuntz (WWMeteorites) zamieścili pierwsze zdjęcia z miejsca spadku i fotki okazów. Według ich relacji byli na miejscu już 12 lipca i w towarzystwie lokalnych hunterów rozpoczęli poszukiwania.

  W dniu 9 lipca w godzinach wieczornych, ludzie z Foum El Hisn usłyszeli trzy detonacje i zobaczyli fragmentujący na trzy części bolid, na południe od ich miasta. Po zebraniu relacji kilka świadków, określono trajektorię bolidu (północno-zachodnią na południowo-wschodnią) i prawdopodobny rejon spadku. Rankiem 10 lipca mieszkańcy okolicy znaleźli pierwsze fragmenty meteorytu po obu stronach drogi do Assa. Na opublikowanych zdjęciach widać wspaniałą błyszczącą skórkę, jak na HEDach (eukrytach). Setki ludzi przeszukiwało teren w niemiłosiernym upale (do 45 stopni Celsjusza) (z poszukiwaczami z Maroka trudno konkurować). Jak na tę chwilę (17 lipca), znaleziono niewiele – Pelé i Kuntz piszą, że sami widzieli około 500 g fragmentów. Szacują oni całkowitą wagę znalezionych okazów na ok. 5,5 kg.

  Więcej szczegółów i zdjęć na [meteorite-list].

Meteoryt został zarejestrowany w MetBull pod nazwą Tirhert*, jest to achondryt, eukryt niezbrekcjowany (EUC-unbr), TKW ~8 kg.

July

7

"Pies Pawłowa"

A było to tak. Poszedłem do okulisty na badania. Początek klasycznie – O, okulary Pan nosi!?Pewnie pracuje na komputerze?Do dali to plusy?W tym wieku to normalne – i jeszcze kilka takich błyskotliwych stwierdzeń. Po tym jałowym zagajeniu, udaliśmy się do laboratorium w celu pozaglądania lunetami i laserami w oczy. Popatrzyliśmy sobie via szkła – Pani na dno, ja na domki na horyzoncie 
Później przyszła pora na czytanie takich literek na tablicy, co to je specjalnie wydrukowali tak małe, że nie idzie odróżnić C od O, jeśli w ogóle cokolwiek widać. I powiesili oczywiście najdalej, jak to tylko możliwe, na końcu pomieszczenia    Widać tak być musi, lekarz (subiekt?) wie co jest dobre dla pacjenta (klienta?).
Gdy przyszło dobrać "szkła do bliży" poczułem się lekko skonsternowany i sierść (włos) mi się nastroszyła. Myślałem, że przyszedłem na badania, a okazało się, że jestem w sklepie! Na eleganckiej tabliczce wydrukowano małe/średnie/duże teksty z przekazem podprogowym!  Wyglądało to mniej więcej tak:

 
6d Sztuczne łzy firmy MOJE-OCZY to cała gama preparatów dostępnych bez recepty, których celem jest przyniesienie ulgi w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka. Sztuczne łzy MOJE-OCZY to jest to!
12d Doustne środki na oczy – witaminy, tabletki firmy W-OKO. Suplementy diety dla dobrej kondycji oczu – tabletki, kapsułki z luteiną, wyciągiem z borówki, witaminy A, B, D, UV, Z
24d Krople do oczu Starazeye HydroBajer 4U – problem z oczami, przesuszone, pod wieczór nawet wręcz "bolały" – krople SHB4U spełniły swoje zadanie!
36d Myślisz, że OPTICE może być właściwym wyborem dla Ciebie? Jeśli chcesz wypróbować OPTICE lub OPTICE MAX, skontaktuj się z lekarzem okulistą

Poczułem się jak pies, pies Pawłowa

Już miałem ją (akwizytorkę) za to ugryźć, ale podrapałem się tylko lewą nogą za uchem i z podkulonym ogonem opuściłem sklep!  Widać, że przedstawiciele zawodu zaufania społecznego, przehandlowali nas i etos lekarza za breloczki, długopisy i wycieczki zagraniczne. Chciało by się rzec – kij wam w oko, ale odszczekiwanie się nie miało najmniejszego sensu 

Co to ma wspólnego z meteorytami? Tylko tyle, że chciałem zrobić sobie okulary do szukania meteorytów 

July

6

Mohamed Aid, Tomasz Jakubowski, Jarkko Kettunen - oglądają na komórce meteoryt Oued Awlitis 001 in situ

Trzeba mieć farta!

Na międzynarodowej liście dyskusyjnej ([meteorite-list]) szeroko było komentowane nowe znalezisko meteorytu księżycowego z Maroka – Oued Awlitis 001. Historia wręcz nieprawdopodobna!

Według opisu w Meteoritical Bulletin:
Kilkuosobowa wyprawa na pustynie Sahary Zachodniej w styczniu 2014 roku, w drodze powrotnej do Maroka rozbiła obóz w rejonie Oued Awlitis. Poszukując opału na ognisko jeden z uczestników wyprawy za pomocą kilofa wykarczował suchy korzeń. W dole po nim zauważył dziwny kamień wyglądający na meteoryt. Znalezisko o wadze 382 g pokazał znanemu marokańskiemu dealerowi Mohamedowi Aid. Ten od razu rozpoznał wyjątkowy okaz. Zorganizowano natychmiast wyprawę w rejon znaleziska i znaleziono kolejny fragment o wadze 50,5 g. Znaleziony w tak niesamowitych okolicznościach meteoryt to meteoryt księżycowy (lunar, anorthositic melt rock), który został już sklasyfikowany pod nazwą Oued Awlitis 001, rozpoczynając "erę" nowych znalezisk, nie oznaczanych już "irytującą" nazwą NWA!

Co jeszcze jest niesamowitego w historii tego znaleziska? Będąc w Maroko w marcu 2014 roku (w towarzystwie Tomka Jakubowskiego, Jarkko Kettunena i Tuomasa Uusheimo) odwiedziliśmy m.in. Muhameda Aida. Podczas oglądania i kupowania u niego okazów, pochwalił się nam najnowszym znaleziskiem i opowiadał historię jego odkrycia. Oglądaliśmy na komórce fotografie tego lunara, ale, co tu ukrywać, podeszliśmy do całej opowieści z dużym sceptycyzmem. Owszem, sami znajdowaliśmy wielokrotnie meteoryty na pustyniach, ale leżały on na powierzchni, lub za pomocą wykrywacza metali udawało się (mnie 3 razy) znaleźć meteoryty w miejscach, gdzie znajdowano je wcześniej. Ale, żeby tak w przypadkowym miejscu, "nie szukając", znaleźć meteoryt i do tego księżycowy – to trzeba mieć kosmiczne szczęście. Gratulacje!

Galeria fotografii z wyjazdu do Maroka w marcu 2014 roku.

 

A tu więcej o tym niesamowitym odkryciu (Oued Awlitis 001):
ulule.com: Aidez-nous a décrocher la Lune!Help us to get the Moon!

July

1

Annama meteorite

Był bolid jest i meteoryt

Za [meteorite-list] – znaleziono meteoryty, które spadły z bolidu obserwowanego nad półwyspem Kolskim 19 kwietnia tego roku. Przelot bolidu zarejestrowały kamery fińskiej sieci bolidowej. Na podstawie danych udało się wyznaczyć prawdopodobny rejon spadku meteorytów. Podczas międzynarodowej konferencji “Asteroids, Comets, Meteors 2014” (ACM 2014 Helsinki), która odbywa się w Helsinkach, zaprezentowano pierwsze wyniki poszukiwań i badań. Pierwszy okaz (120,35 g) znaleziono 29 maja. Następnego dnia znaleziono również drugi fragment o wadze 47,54 g. Znaleziska znajdują się w obszarze wyznaczonym na podstawie obserwacji. Szacuje się, że spadło więcej meteorytów, ale teren jest zalesiony i trudny.

Jest to pierwszy przypadek znalezienia meteorytu na podstawie danych z fińskiej sieci bolidowej (Ursa)! Meteoroid miał masę początkową ok. 500 kg. Wszedł w atmosferę z prędkością ok. 18 km/s i spadał pod kątem 34 stopni. Na wysokości 35-28 km bolid osiągnął maksymalną jasność około -18 magnitudo!

Proponowana nazwa meteorytu – Annama

 

Ural Federal University: Fragments of Annama Bolide Found
NORSK Meteornettverk: Meteorittfunn på Kola  •  Foreløpige peilinger av Kola-ildkula  •  Large fireball seen from Norway, Russia and Finland
Tähdet ja avaruus: Suomen tulipalloverkon ensimmäinen meteoriitti löytyi itärajan takaa
Tähtitieteellinen yhdistys Ursa: New meteorite recovered in northern Russia based on observations made by the Finnish Fireball Network  •  Ursan tulipallotyöryhmän havainnot johtivat meteoriitin löytymiseen Kuolan niemimaalta

Fotografie jednego z okazów meteorytu Annama (autor: Jarkko Kettunen, Helsinki)

Meteoryt zarejestrowano w MetBull, pod nazwą Annama* – chondryt zwyczajny H5, TKW 168 g.

June

27-

Konferencja Meteorytowa, Wrocław 2014

VIII Konferencja Meteorytowa, Wrocław 2014

We Wrocławiu w dniach 27-29 czerwca 2014 roku odbyła się VIII Konferencja Meteorytowa PTMet.

Program.

Roczniki vol. 5 zeszły z maszyn drukarskich i są dostępne dla członków PTMet.

 

Fotorelacja:
Paweł Zaręba (meteoryty.eu): Fotorelacja z VIII Konferencji meteorytowej – Wrocław 2014
Jarek Bandurowski: VIII KONFERENCJA METEORYTOWA WROCŁAW, 27-29 VI 2014
Woreczko: Wrocław i Krasiejów

June

25

Zakład Biogeologii Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie

Doktorat z paleobiologii z meteorytami w tle

Nasz kolega paleobiolog, który interesuje się również meteorytami, będzie tego dnia bronił doktoratu.

 

25 czerwca o godz. 11, Krzysztof Owocki z Zakładu Biogeologii Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, zaprasza na swoją obronę do Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (wejście od ulicy Świętokrzyskiej). Temat pracy "Środowisko pogrzebania kredowych dinozaurów z Pustyni Gobi".
Trzymamy kciuki.

Byłem, widziałem, słuchałem. Gratulacje dla Krzysia!

Nauka uprawiana przez profesjonalistów jest fascynująca!

June

20-

Ensisheim 2014

Ensisheim 2014

20 czerwca ruszają kolejne spotkania i targi meteorytowe we francuskim Ensisheim.

ENSISHEIM METEORITE 2014

 

Relacje i galerie:
Thomas Stalder (Saharagems): Ensisheim meteorite show - June 2014
Martin Goff: My first ever visit to Ensisheim, June 2014

June

16

ASMP w PSJD

Roczniki Polskiego Towarzystwa Meteorytowego są już dostępne w bazie PSJD (Polish Scientific Journals Database). Baza jest w trakcie budowy, ale od teraz, ASMP będzie lepiej indeksowany przez wyszukiwarki internetowe.

PSJD - Acta Societatis Metheoriticae Polonorum

 

Powoli uzupełniam poszczególne roczniki... (zauważone błędy we wpisach proszę zgłaszać: woreczko.jan@gmail.com)

June

10

Meteoryt Smolenice

Słowacy nadrabiają zaległości

Do tej pory na terenie Słowacji zarejestrowanych jest tylko 6 meteorytów – 3 spadki (Gross-Divina, Košice, Nagy-Borové) i 3 znaleziska (Lenarto, Magura, Rumanová).

Dwa lata temu zaczęli Słowacy nadrabiać zaległości. Po spadku Košic poszukiwania nowych meteorytów nabrały tempa . Na początku 2012 roku znaleziono dwa nowe meteoryty: chondryt zwyczajny Uhrovec i meteoryt żelazny Smolenice.

Więcej szczegółów na wiki.meteoritica.pl

June

9

Meteoryt na stanowisku archeologicznym w Bukowiw woj. zachodniopomorskie

"Meteoryt" czy "złoto głupców"

Na profil PTMet na Facebooku, trafił news o znalezieniu przez archeologów fragmentu meteorytu.

Wg ONET: Fragment meteorytu odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie wewnątrz pozostałości szałasu sprzed ponad 9 tysięcy lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim.

 

onet.pl: Archeolodzy znaleźli fragment meteorytu w szałasie sprzed 9 tys. lat
PAP, Nauka w Polsce: Archeolodzy znaleźli fragment meteorytu w szałasie sprzed 9 tys. lat
polskieradio.pl: Bolków: w szałasie sprzed 9 tys. lat archeolodzy znaleźli fragment meteorytu

Więcej na portalu wiki.meteoritica.pl

June

8

New Morocco fall (Gary Fujihara) - 2014-06-08

Morocco po raz kolejny?!

W styczniu 2015 roku na portalu eBay amerykański kolekcjoner i dealer meteorytów Gary Fujihara oferował okazy meteorytu, który wg niego spadł 8 czerwca 2014 roku w Maroko w okolicach miejscowości Zag. Tak go opisywał na [meteorite-list]:
A new meteorite that has been recovered out of Morocco at a location near Zag, with GPS coordinates of 27°39'44 N 9°25'14 w. The stone features fresh satin black fusion crust, and magnetic susceptibility indicates an LL type. Broken surfaces reveal a dual lithology with a petrographic stage of 5 or 6 in the lighter phases and abundant troilite. I would hazard a guess as this meteorite being an LL5-6. Some reports indicate a fall date of June 8, 2014, but was only found this past December 2014.

May

24

Nowy rój meteorów Camelopardalis (209P/LINEAR)

Nowy rój meteorów Camelopardalis  (209P/LINEAR)

Warszawa nie jest dobrym miejscem do obserwacji nocnego nieba. Maksimum zjawiska miało nastąpić około 9 rano czasu polskiego. W Polsce to już po wschodzie Słońca, ale dobre warunki mieli mieć mieszkańcy Ameryki Północnej. Ponieważ istniała szansa, że przed maksimum mogą pojawić się na niebie pojedyncze meteoryt z tego roju, zainstalowałem na balkonie małą "sieć bolidową" i liczyłem na szczęście.
Wykonałem ponad 200 zdjęć nieba w nadziei, że na którejś klatce załapie się choć jeden meteor z nowego roju. Niestety, udało się sfotografować jeden samolot startujący z Okęcia i przelot dwóch sztucznych satelitów.

 

Astronomy Picture of the Day (25-05-2014): Camelopardalids and ISS

Trzyosobowa ekipa z Pracowni Komet i Meteorów (PKiM) poleciała na obserwację Camelopardialids do Kanady! Relacja z: Wyprawy do Kanady na deszcz meteorów 2014 na Facebooku. Chociaż, jak relacjonują wyprawowicze, meteorów z roju nie było za dużo ;-( Wyniki obserwacji, jak zapewniają obserwatorzy, wkrótce na stronach Pracowni. (Widać po "kresce", że autorem logo wyprawy był Paweł Zaręba)

May

20

Paleometeoryt Niedźwiada, impaktyt bursztynowy Górka Lubartowska

23!? I jeszcze krater?!

Podczas konferencji we Wrocławiu odbędzie się "premiera" nowego polskiego paleometeorytu Niedźwiada
(Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej – Wstępne badania paleometeorytu Niedźwiada).
Być może będzie kolejny polski meteoryt, być może będzie pierwszy polski dobrze udokumentowany krater meteorytowy, być może będzie publikacja w Nature lub Science,... oby!

 

Więcej na stronie konferencji i na wiki.meteoritica.pl

Informacja o znalezisku trafiła do Teleexpessu: 09-06-2014

May

16

 

Noc Muzeów w Krakowie z meteorytami

Filmowa relacja na YouTube.

May

15

POLITYKA.pl: Grzegorz Racki, Lecą pieniądze z nieba - Ziemski interes na pozaziemskiej platynie, czyli pouczająca historia kopalni w meteorycie.

"Lecą pieniądze z nieba"

W 20 numerze tygodnika POLITYKA ukazał się ciekawy artykuł o meteorytach. Grzegorz Racki (geolog pracujący na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego) w artykule "Lecą pieniądze z nieba" opisuje fascynującą historię poszukiwań meteorytu Canyon Diablo w kraterze Barringer Crater w Arizonie. Ciekawa historia ewolucji poglądów na pochodzenie tego krateru, opis wzlotów i upadków komercyjnego podejścia do meteorytów, dużo mało znanych faktów. Zajmująca lektura.

POLITYKA.pl: Grzegorz Racki, Lecą pieniądze z nieba - Ziemski interes na pozaziemskiej platynie, czyli pouczająca historia kopalni w meteorycie.

May

14

Meteoryt Tartak

22 polski meteoryt!

W Meteoritical Bulletin został zarejestrowany nowy polski meteoryt Tartak. Ten 22 polski meteoryt to pojedynczy, jak na razie, ~7,5 kg okaz meteorytu żelaznego typu IIIAB. Minęło trochę ponad trzy lata od spadku meteorytu Sołtmany* i już kolejny nowy polski meteoryt!

 

Więcej: wiki.meteoritica.pl

May

14

ISS HD Earth Viewing Experiment

Można się przez chwilę poczuć jak Chris Hadfield.

 

NASA.gov: The Gateway to Astronaut Photography of Earth

May

1

10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE
10 lat w UE

10 lat w UE

 

 

Za [meteorite-list]: Masa główna (51,1 kg) meteorytu Mahadevpur*, który spadł 21 lutego 2007 roku, będąca dotąd w prywatnych rękach, została odzyskana (!?); DEMOTIX.com: Fallen 51.1 KG meteorite recovered - India

April

...

Wiosna

Wiosna

Sezon rozpoczęty...

April

20

Wielkanoc

Wielkanoc

Oby dni Wielkiej Nocy były pełne pokoju, ciepła i radosnego uśmiechu

April

19

Forel?pige peilinger av Kola-ildkula

Bolid nad półwyspem Kola

Obserwacja jasnego spadkowego bolidu nad półwyspem Kola.

Późniejsze znaleziska z tego bolidu!

April

7

Roczniki PTMet - Acta Societatis Metheoriticae Polonorum

Prace nad 5 tomem Roczników PTMet

Polskie Towarzystwo Meteorytowe wydaje kolejny Rocznik (Acta Societatis Metheoriticae Polonorum) poświęcony meteorytyce. Prace nad 5 tomem są na ukończeniu.

Interesujesz się meteorytami, masz jakieś osiągnięcia w tej dziedzinie, zbiór wyników lub przemyśleń? Podziel się nimi ze społecznością meteorytową. Napisz artykuł i wyślij go do publikacji w Roczniku.
Roczniki znajdują się na ministerialnej liście i za publikowanie w nich otrzymuje się punkty. Ważne: artykuły są recenzowane przed opublikowaniem przez specjalistów, zakończenie prac kwiecień 2014 r. Więcej informacji na stronach PTMet i w wytycznych dla autorów.
Adres na który należy przysyłać prace: ptmet@wp.pl
 

Na portalu Allegro.pl można kupić wcześniejsze tomy Rocznika oraz Bibliografię meteorytyki polskiej - użytkownik PTMet

April

5

Oman Pawła Ż.

Oman Pawła Ż.

Na odbywającej się w Warszawie giełdzie świecidełek, minerałów i meteorytów Paweł Żochowski miał, jak zwykle, największy wybór meteorytów na sprzedaż. W ofercie były również okazy znalezione przez niego osobiście podczas wyprawy do Omanu w lutym 2013 roku - ciekawa relacja, z dużą liczbą ładnych zdjęć. Strona Pawła jest poświęcona nie tylko meteorytom, ale przede wszystkim jego pasji - nurkowaniu i eksploracji starych kopalń. Przeglądając stronę, tak jak podczas jego opowieści o wyprawach, zawsze nachodzi mnie refleksja, że poza profesjonalnym sprzętem i przygotowaniem, to co robi Paweł wymaga wielkiej odwagi i odrobiny szaleństwa

Towarzystwo Geologiczno Eksploracyjne ALTER STOLLEN: Wyprawy

April

3

Norwegian skydiver nearly struck by meteorite. “This is the first time in history that a meteorite has been filmed in the air after its light goes out,” says geologist Hans Amundsen.

Norweski skoczek minął się z meteorytem ?!

Zdarzenie z kategorii niemożliwych (źródło: [meteorite-list]). Norweska prasa opisuje wydarzenie, którego prawdopodobieństwo jest mniejsze nie wygrana w totolotka. Podczas skoku spadochronowego obok skoczka przeleciał meteoryt!! Pędzący obok kamień zarejestrowany został na kilku klatkach filmu, kamerą którą miał zamontowaną skoczek. Z lektury artykułu i daty jego ukazania się (samo zdarzenie miało miejsce 17 czerwca 2012 roku), można podejrzewać, że kilku sprytnych i dowcipnych Norwegów, zrobiło bardzo oryginalny żart. Zdarzenie jest tak nieprawdopodobne oraz te uśmiechnięte miny... może Prima Aprilis? (wyjaśnienie wydarzenia poniżej)

 

NRK.no: Norwegian skydiver nearly struck by meteorite. “This is the first time in history that a meteorite has been filmed in the air after its light goes out,” says geologist Hans Amundsen (Se sensasjonsvideoen: Her fyker meteoritten forbi fallskjermhopperen – Dette er første gang i verdenshistorien at en meteoritt har blitt filma i lufta etter at den har slukna, sier Hans Amundsen).
YouTube: Meteorite almost hits Norwegian skydiver - FULL STORY  •  Skydiver almost struck by meteorite
gazeta.pl: Cudem uniknął śmierci. Nikt jeszcze nie znalazł się tak blisko spadającego meteoroidu! [WIDEO]

Na [meteorite-list] toczyła się wielowątkowa dyskusja. Czy to Prima Aprilis czy też mieliśmy do czynienie z nieprawdopodobnym przypadkiem?! Pojawiają się nowe informacje.
NORSK Meteornettverk.no: Skydiver films falling meteorite (Fallskjermhopper filmer fallende meteoritt)
Jak do tej pory nic nie znaleziono, pomimo podejmowanych wielokrotnie prób.

(08 kwietnia 2014) A jednak! Ani Prima Aprilis, ani spadek meteorytu! Okazało się, że był to ziemski kamień, który zaplątał się w spadochron. Sprawa była sensacyjna, 2 lata trwały poszukiwania, rozważono wiele hipotez i modeli, okazało się, że to spora grudka żwiru zaplątana w spadochron podczas jego zwijania. Wywołała ona drżenie serc i wzrost poziomu adrenaliny u nie jednego meteorytomaniaka [meteorite-list]. Wyjaśnienie całego zajścia w artykułach:
NORSK Meteornettverk: Fireballs vs. eyeballs
Slate.com: (Final) Follow-Up: Yup. It Was a Rock.

April

1

TimeCzas dotarł do chwili, w której jeszcze nigdy nie był...

 

March

18

Cosmic Microwave Map Swirls Indicate Inflation

Naukowcy napięli BICEP2s

Przełomowe odkrycie! Zarejestrowano kołową polaryzację promieniowanie reliktowego. Jest to mocne potwierdzenie słuszności modelu inflacyjnego i dowód na istnienie fal grawitacyjnych.

Mało tego, że współczesna nauka operuje hermetycznym językiem to jeszcze bada obszary przestrzeni i czasu w zakresach pozostających poza ludzkim pojmowaniem: 10–32 sekundy, 13820000000 lat, 10–35 m... . Istny Kosmos wyobraźni.

APOD (Mar. 18, 2014): Cosmic Microwave Map Swirls Indicate Inflation

(styczeń 2016 r.) Czas lekko zweryfikował to odkrycie (źródło: Delta 1/2016): "...W marcu 2014 roku zespół BICEP2 poinformował o zaobserwowaniu takiego sygnału, ale, jak się okazało później, było to wynikiem błędnej identyfikacji spolaryzowanego promieniowania pochodzącego z dysku naszej Galaktyki."

March

9

 

Spadek w Korei!?

Tym razem chyba spadło "blisko" czujnego Dirka Rossa z Japonii - w Korei Południowej widziano jasny spadkowy bolid. Podjęto poszukiwania na wielką skalę okazów z tego bolidu, ale jak na razie bez sukcesu. (informacja: 1 lipca 2014) Jednak coś znaleziono ;-O

 

Dirk Ross blog: Breaking News - 유성 Korea Fireball Meteor 09MAR2014 with Video!
YouTube: 한반도 상공서 달만큼 밝은 유성 관측
Daily Mail OnLine: Meteorite fever grips South Korea: Rare shower sparks mass hunt for treasures that could be worth more than £50,000

Meteoryt jest już zarejestrowany w Meteoritical Bulletin Database. Otrzymał nazwę Jinju*. Jest to chondryt zwyczajny H5, znaleziono (zgłoszono!) cztery okazu o łącznej wadze 34 kg!

March

6-

Welcome in Morocco My Friend ;-)

Urlop...

... i po urlopie.

Podróże do egzotycznych krajów zawsze niosą ze sobą sporą dawkę emocji i silnych wrażeń. Nie inaczej było tym razem. Egzotyczny kraj - inna kultura, inna religia, inne zapachy i dźwięki, inne tempo życia i inne potrzeby. Ale jak zwykle już od wielu lat pretekstem i leitmotivem były meteoryty. I się nie zawiedliśmy! Było dużo chondrytów zwyczajnych, trochę mniej węglistych, dużo archondrytów małych i dużych oraz niespodzianki w postaci kilkuset gramowych marsów i wielkich lunarów (największy ponad 2,4 kg). Wrażenie robiły nowe spadki w dużych ilościach, 60 kg okaz eukrytu i 200 kg kompletny okaz świeżego chondrytu zwyczajnego! Całość frajdy dopełnili spotkani ludzie, którzy do meteorytów mieli równie emocjonalny stosunek jak my, ale oprócz fascynacji uczynili z tego biznes. Spotkanie dealerów i kolekcjonerów trzeba będzie powtórzyć!

 

Galeria fotografii z wyjazdu do Maroka w marcu 2014 roku

 

Tomek, Jarkko and Tuomas thanks to you for a fascinating and sympathetic shared journey.

Limeryk autorstwa Kazia Mazurka:

W Warszawie nad Wisłą – rzeczką
mieszka sobie Jan Woreczko.
I zamiast trzymać się rzeczki
robi pustynne wycieczki
o meteoryty wzbogacając się deczko.

February

29

Wszystkiego najlepszego - http://youtu.be/KaOC9danxNo

Wszystkiego najlepszego

Februar

27

 

Kuresoi

W Kenii spadł meteoryt!

Zdarzenie było "bezszumowe" i nie nagłośnione wśród społeczności meteorytowej, ale nie uszło ono uwadze znanego huntera Mike Farmera

Meteoryt zarejestrowano już w Meteoritical Bulletin Database pod nazwą Kuresoi*. Jest to chondryt zwyczajny L6 o małym TKW 555 g (jeden okaz).

Februar

21-

XXIX Seminarium PKiM – 10 lecie PFN

XXIX Seminarium PKiM - 10 lat PFN

21-23 lutego 2014 roku w CAMK w Warszawie odbyło się XXIX Seminarium Pracowni Komet i Meteorów oraz 10-lecie Polish Fireball Network. Kreatywność promocji godna uznania!

PKiM: XXIX Seminarium PKiM - 10 lecie PFN

Februar

21

 

Kolejny doktorat

We Wrocławiu odbyła się obrona pracy doktorskiej o meteorytach (fotorelacja na stronach PTMet).
Trzymamaliśmy kciuki!

Już po. Gratulacje dla dr Agaty Krzesińskiej

Februar

18

Ragala stone identified as a meteor - say Peradeniya University scientists

Sri Lanka

Dirk Ross donosi na swoim blogu o prawdopodobnym spadku meteorytu (hammer) na Sri Lance?!

 

lunarmeteoritehunters.blogspot (Dirk Ross): Sri Lanka Meteorite Hits Roof 18FEB2014
hirunews.lk: Ragala stone identified as a meteor - say Peradeniya University scientists

Februar

17

 

Santa Feeee

Chyba spadło? W Argentynie w okolicach Santa Fe! Z Argentyny nie można wywozić meteorytów...

Februar

10

METEORITES, vol. 2 of the magazine. It is all about Sołtmany!

Z lekkim poślizgiem, ale jest!

Ukazał się wreszcie kolejny tom METEORITES. Cały numer poświęcony jest meteorytowi Sołtmany*. Pełen przekrój wyników badań. Numer umajony obrazami 3D z modelem rekonstrukcji kompletnego okazu.

Februar

6

Sensasjonelt meteorittfunn i Oslo - 2,8 kilo romstein traff et hus

Spadło! Ale dwa lata temu (a może i w grudniu 2013?)

Geir Barstein donosi na [meteorite-list 2014-02-19]: 2,8 kg meteorite crashed through a house in Oslo. According to experts, probably a piece from the 2012 Oslo meteorite fall.

 

6 lutego znaleziono w Oslo 2,8 kg okaz meteorytu, który jest zapewne kolejnym okazem ze spadku z 12 marca 2012 roku? Solidny okaz niemal przebił się przez dach, ale utknął między deskami poszycia i tam w dobrym stanie przetrwał blisko dwa lata. Piękny, klasyczny hammer.

 

Nie można wykluczyć, że meteoryt ten spadł jednak 14 października 2013 roku - więcej na portalu Norsk meteornettverk. Byłby to niesamowicie rzadki przypadek spadku dwóch różnych meteorytów na duże miasto w przeciągu 2 lat!

 

dagbladet.no: Sensasjonelt meteorittfunn i Oslo - 2,8 kilo romstein traff et hus
Norsk meteornettverk: Nytt meteorittfunn i Oslo

Mapa z zaznaczonymi lokalizacjami pozostałych fragmentów znalezionych w 2012 roku (Ekeberg, Ekebergparken, Rodeløkka) - GoogleMaps: Meteorittfunn i Oslo, mars 2012
Historia meteorytu "Oslo" - Naturhistorisk museum: Oslo  • Portal Norsk meteornettverk - meteoryt Oslo

Norwegia ostatnio przoduje w szansach na spadki - Mulig meteorittnedfall ved Ringedalsvatnet (Możliwe szczątki meteorytu w Ringedalsvatnet)

Februar

5

A Spectacular New Impact Crater and Its Ejecta

Spadło! Ale na Marsie

Ron Baalke donosi na [meteorite-list] o zaobserwowaniu nowego krateru na zdjęciach powierzchni Marsa. Spadek musiał mieć miejsce pomiędzy lipcem 2010 roku a majem 2012. Meteoroid (intrudoryt) wybił krater o średnicy 30 metrów. Wokół niego widać promieniste struktury (widoczne nawet w odległości kilkunastu kilometrów) utworzone z resztek wyrzuconej materii. Pierwotna materia powierzchni jest mocno zwietrzała, a wyrzucony materiał z głębi ma inny skład i kolor. Z powodu bardzo rzadkiej atmosfery do powierzchni Marsa meteoroidy docierają z prędkościami kosmicznymi (co najmniej kilka km/s), więc skutki ich spadku są odmienne od tych na Ziemi. Obraz fascynujący i bardzo "artystyczny".

HiRISE: A Spectacular New Impact Crater and Its Ejecta

Februar

3-

Soczi 2014 - Medal olimpijski z fragmentem meteorytu

Soczi 2014. Ale fart! Ale wynik!

Jak na razie mamy na olimpiadzie cztery złote medale. A każdy z nich zawiera w sobie cząstkę meteorytu spadłego 15 lutego 2013 roku.

Dokładnie rok po spadku meteorytu Chelyabinsk* Kamil Stoch zdobył drugi złoty medal olimpijski!!!

 

Januar

31

SpaceJewels Switzerland: TATAHOUINE - 1268 grams - for sale

TATAHOUINE - 1268 grams - for sale!

Peter Marmet wystawił na sprzedaż jeden z najładniejszych meteorytów - Tatahouine*!
Olbrzymi, piękny okaz w kosmicznej niestety cenie.

SpaceJewels Switzerland: TATAHOUINE - 1268 grams - for sale

Januar

24

Mössbauer studies of Soltmany and Shisr 176 meteorites – comparison with other ordinary chondrites - Hyperfine Interactions, Springer

"Subtelne" właściwości Sołtman i Shisr 176

W najnowszym Hyperfine Interactions ukazał się artykuł autorów: Jolanta Gałązka-Friedman, Karol Szlachta, Łukasz Karwowski, Marek Woźniak, Mössbauer studies of Soltmany and Shisr 176 meteorites – comparison with other ordinary chondrites. Analiza wyników pomiarów moessbauerowskich chondrytów zwyczajnych prowadzi do ciekawych wniosków!
Artykuł jest już dostępny online - DOI: 10.1007/s10751-013-0944-0 (więcej o meteorytach Sołtamny i Shisr 176)

 

Z kolei w najnowszym numerze angielskojęzycznego kwartalnika Meteorite (Winter 2013) ukazał się artykuł Wiesława Czajki: The Wielkopolska Bolide and Halley’s Comet. Więcej o tej hipotezie na Wiki.Meteoritica.pl

Januar

21

Hubble Zooms in on Historic Supernova SN 2014J

SN 2014J - dostawca żelaza

 21 stycznia zaobserwowano w galaktyce M82 supernową typu Ia.
W tego typu supernowych zakłada się, że w układzie podwójnym, jeden ze składników to biały karzeł, który systematycznie wchłania materię swego towarzysza. Gdy w wyniku podkradania materii masa białego karła wzrośnie do ok. 1,44 mas Słońca, siła grawitacyjna bierze górę nad ciśnieniem wewnętrznym. Karzeł zaczyna się zapadać, a następnie eksploduje do jasności porównywalnej do jasności galaktyki. Ale w przypadku SN 2014J, jest jeszcze coś co może podziałać na wyobraźnię meteoryciarzy!
Obserwacje widma promieniowania gamma supernowej, wykazały istnienie w nim linii izotopu kobaltu 56Co, który jest produktem rozpadu izotopu niklu 56Ni (czas połowicznego rozpadu ok. 6 dni). Oszacowanie ilości powstałego w trakcie eksplozji niklu dają oszałamiającą wartość 0,6 mas Słońca!! Znaczy to tyle, że kobalt 56Co rozpadnie się szybko (czas połowicznego rozpadu ok. 77 dni) dając miliony milionów ton stabilnego izotopu żelaza (56Fe), które kiedyś stanie się składnikiem meteorytów!
Fascynujące. Przyroda potrafi zaskakiwać!

Wikipedia: SN 2014J
NewScientist: Supernova find backs dark energy and universe expansion

Januar

18

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

 

Januar

15

Springer - Catalogue of Meteorites from South America

Meteoryty SA w pigułce

Niebawem będzie można kupić Catalogue of Meteorites from South America wydawnictwa Springer. Zespół autorów: Acevedo Rogelio D., Rocca Maximiliano C.L., García Víctor M., zebrał aktualne dane o meteorytach Ameryki Południowej. Praktyczne kompendium zawiera również informacje o najnowszych oraz niezgłoszonych meteorytach. Mamy (W&W) też swój mały wkład w to wydawnictwo

 

Januar

13

View over Paris, at dusk, from the Maine-Montparnasse tower

Wypatrz bolida

Trzeba mieć dużo szczęścia by być świadkiem przelotu jasnego bolidu, ale znaleźć go na cudzym zdjęciu jest chyba jeszcze trudniej. Janek Specht wypatrzył ślad meteora na nocnej panoramie Paryża wykonanej z wieży Maine-Montparnasse. Zdjęcie trafiło do Internetu na początku lutego 2008 roku i nie wiadomo czy przedstawia "spadkowego bolida"?

Wikipedia (EN): Paris Night

Jest jeszcze jeden szczegół na tym zdjęciu, który zwraca uwagę. Nie ma w mieście, tak jak u nas, wszędobylskich szpecących reklam!!!

Januar

9-

Fallen Angels

Fallen Angels

W dniach 9-26 stycznia 2014 roku w Lasipalatsi Gallery w Helsinkach odbyła się wystawa fotogramów autorstwa Tuomasa Uusheimo. Na przepięknych zdjęciach zaprezentowano okazy meteorytów z kolekcji Jarkko Kettunena. Budowana od wielu lat kolekcja należy chyba do największych i najbogatszych w Skandynawii? Aby się o tym przekonać Jarkko zaprasza za rok do Helsinek na wystawę swoich zbiorów. Tuomas też złapał bakcyla meteorytowego

 

Fallen Angels - Tuomas Uusheimo/Jarkko Kettunen

Januar

3

Pseudometeoryt Ruschany

Pseudometeoryt Różan

Na twarzoksiążce PTMet znalazł się film o rzekomym odnalezieniu meteorytu Ruschany.

Prezentowany na filmie kamień ma być poszukiwanym okazem meteorytu spadłym z bolidu obserwowanego 7 grudnia 1894 roku (a nie jak podano na filmie w 1895 roku) nad Białorusią. Tyle tylko, że on nie wygląda na meteoryt!?!

 

YouTube: Космическое тело, которое учёные искали 120 лет, обнаружил строитель
ONT.BY: Строитель обнаружил у дворца Сапегов космическое тело, которое учёные искали 120 лет

Januar

3

Helioviewer.org - Solar and heliospheric image visualization tool

Sie działo

Na Słońcu nigdy nie jest spokojnie: http://www.helioviewer.org/

YouTube: AIA 304 (2014-01-03 01:44:07 - 2014-01-03 04:43:31 UTC)

Januar

2

Sky & Telescop: Small Asteroid 2014 AA Hits Earth

"Łagodne wejście" (1 kTNT) w nowy rok

Na międzynarodowej meteorytowej liście [meteorite-list] news. Pierwsza odkryta w tym roku mała asteroida 2014 AA w kilka godzin po odkryciu spadła prawdopodobnie do Oceanu Atlantyckiego.
Ciąg wydarzeń: odkrycie - Catalina Sky Survey/NASA, zgłoszenie - IAU's Minor Planet Center, obliczenia - Jet Propulsion Laboratory, detekcja - University of Western Ontario. Wszystko sprawnie i w imponującym tempie!

Więcej szczegółów w Sky & Telescope: Small Asteroid 2014 AA Hits Earth

 

bieżące | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2005/6 | ... | 2002 | ... ... | 1492

 

2007

^

March

2007

A swoje pierwsze meteoryty znalazłem w marcu 2007 roku


Serwis News Room prowadził do 2006 roku Jarek Bandurowski na swoim portalu PSM

Serwis Ogłoszenia – wieści ze świata prowadził do 2005 roku Marcin Cimała na swoim portalu Meteoryty.net

2002

^

September

16

...510 lat później kupiłem swoje pierwsze meteoryty

16 września 2002 roku kupiłem od Szymona Kozłowskiego swoje pierwsze meteoryty, były to El Hammami (płytka o wadze 2,6g) i Sikhote-Alin (okaz całkowity tzw. szrapnel o wadze 33,4g).

1492

^

November

16

W Alzacji we Francji w miejscowości Ensisheim około godziny 11:30 spadł meteoryt...

Tego samego roku, niemal miesiąc wcześniej 12 października Krzysztof Kolumb dopłynął do 'Indii Zachodnich' odkrywając Amerykę.

 

Page update: 2018-09-07 19:35  
stat4u