Woreczko Meteorites

Jan Woreczko & Wadi

  Google (new window)eBay.com (new window)Meteoritical Bulletin Database (new window)Meteoritical Bulletin Database News (new window)

 Spadki w 2010:  Huaxi  |  Varre-Sai  |  Breja  |  Mifflin  |  Mason Gully  |  Košice  |  Lorton  | ...

December

2010

2011 Rokiem Jana Heweliusza

Rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza

Z okazji przypadającej w 2011 roku czterechsetnej rocznicy urodzin Jana Heweliusza, Sejm RP przyjął uchwałę ogłaszającą rok 2011 Rokiem Jana Heweliusza. Będzie się działo!

Portal poświęcony rocznicy: http://www.janheweliusz.pl/
sejm.gov.pl: http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/3497_u/$file/3497_u.pdf

December

24-

Wesołych Świąt – życzymy aby...

...w Ziarenku Piasku ujrzeć Świat cały
Całe Niebo – w Kwiatku Koniczyny
Nieskończoność zmieścić w dłoni małej
Wieczność poznać w ciągu godziny
Wesołych Świąt - Merry Christmas
...To see a World in a Grain of Sand
And A Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an Hour.
William Blake

December

20

SOHO

Na Słońce cały czas coś spada, ale i ono nie pozostaje dłużne...

Na obrazach zarejstrowanych przez kosmiczne obserwatorium Słońca SOHO widać często opadające na jego powierzchnię komety. W czasie ostatniej "burzy" na Słońcu trwającej od 13 grudnia do 22 w ciągu 10 dni wykryto aż 25 komet spadajacych na Słońce - to swoisty rekord. Ale satelita SOHO rejestruje przede wszystkim aktywność Słońca. 20 grudnia miał miejsce wyrzut olbrzymiej "porcji" materii.
W trakcie tej "burzy" jedną z komet odkrył polski "łowca komet" Michał Kusiak student z Krakowa. Ma on już ich na swoim koncie ponad 100!

natablicy.pl: http://natablicy.pl/michal-kusiak-student-uj-ktory-odkryl-nowa-komete-w-poblizu-slonca...
SOHO's 2000th comet spotted by student: http://sohowww.nascom.nasa.gov/hotshots/2010_12_28/

December

7-

Geminidy (شهاب جوزایی) – spektakl rozpoczęty

Przez blisko 10 dni, od 7 do 17 grudnia można napawać się widokiem "spadających gwiazd". W tym okresie na niebie królują Geminidy. Rój meteorów z radiantem w gwiazdozbiorze Bliźniąt (Gemini), maksimum roju przypada na 14 grudnia. Można się spodziewać kilkudziesięciu meteorów na godzinę, ale raczej nic nie spadnie

Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Geminids
PKiM: http://www.pkim.org/?q=pl/geminidy_2010
Cloudbait Observatory – 2010 Geminid Shower: http://www.cloudbait.com/science/geminid2010.html

Hit! Obserwowanie i fotografowanie spadających gwiazd ma w sobie coś romantycznego, ale Torgheh (طرقه) Team z Iranu, Amir Hossein Abolfath i Amin Jamshidi (امیرحسین ابوالفتح و امین جمشیدی), uczynili z fotografowania zjawisk na niebie Sztukę przez duże 'S'. Na ich pięknym portalu poświęconym fotografii znajduje się m.in. dużo zdjęć spadających gwiazd i bolidów. W galerii 'Time lapse' zamieszczone są krótkie filmy rejestrujące spadek meteoru i co najpiękniejsze (!) widać, jak ślad po meteorze jest rozwiewany przez wiatr. Taki błysk, życzenie, dymek i pustka przestrzeni.

WARTO zobaczyć: Fireball No#2634 (search 2634...) • Fireball No#2633 • Meteor No#2066

December

3

The cover of the November 2010 issue of METEORITE magazine shows an image from 1315 of Prophet Muhammad placing the Black Stone of Kaaba on a carpet so that it could be carried by four dignitaries who were competing for the privilege of carrying the stone. The cover comes from an article by Wadi and Jan Woreczko describing black stones set in the walls of a mosque in Instanbul that local lore describes as meteorites related to the Kaaba stone.

"Czarny kamień w Stambule" w METEORITE

W listopadowym wydaniu kwartalnika METEORITE (The International Quarterly of Meteorites and Meteorite Science) opublikowano nasz, Wadi i mój, artykuł o Czarnym Kamieniu (Black Stone) w Stambule.

Z zapowiedzi w serwisie Rocks from Space of the Day (Dec 03, 2010) wynika, że nasz materiał znalazł się na okładce! Miłe.

2010 November issue: http://meteoritemag.uark.edu/back%20issues/months/2010%20November.htm

December

2

'Przełomowa' konferencja NASA nt. astrobiologii – 'nowa forma życia' na Ziemi

Konferencja NASA omawiająca najnowsze ustalenia z dziedziny astrobiologii nie wywołała burzy, ale zaprezentowane na niej wyniki ostatnich odkryć są rzeczywiście przełomowe i zmieniają nasze dotychczasowe wyobrażenie o biologiczno-chemicznych podstawach życia. W wodach jeziora Mono Lake w Kalifornii znaleziono bakterie GFAJ-1 (z gromady Gammaprotobacteria), u których w strukturze DNA w resztach fosforanowych atomy fosforu są zastąpione atomami arsenu!

 

NASA: http://www.nasa.gov/topics/universe/features/astrobiology_toxic_chemical.html
Astronomy Picture of the Day (Mono Lake i bakterie): http://apod.nasa.gov/apod/ap101206.html
Astrobiology.net: http://www.astrobio.net/exclusive/3698/thriving-on-arsenic
Wired Science: http://www.wired.com:80/wiredscience/2010/12/nasa-finds-new-life/
NASA Science: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2010/02dec_monolake/
Astrobiology NASA: http://astrobiology.nasa.gov/articles/thriving-on-arsenic/
space.com: http://www.space.com/scienceastronomy/arsenic-bacteria-alien-life-101202.html
The Wall Street Journal: http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703377504575650840897300342.html
BBC News: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-11886943
CNN: http://edition.cnn.com/2010/US/12/02/nasa.extraterrestrial.life/?hpt=T2
gazeta.pl: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8759398,NASA_odkryla_nowa_bakterie___Definicja_zycie_zostala.html
wp.pl: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Sensacja-NASA-zycie-dzieki-truciznie,wid,12910760,wiadomosc.html?ticaid=1b5a4

Fosfor jest jednym z siedmiu najważniejszych składników organizmów żywych (są to: węgiel, wodór, azot, tlen, fosfor, wapń i siarka), poza wchodzeniem w skład łańcuchów DNA i RNA w formie reszt fosforanowych, również główne związki odpowiedzialne za transport energii w organizmach to fosforany (ATP i ADP). Fosfolipidy stanowią również główny składnik błon komórkowych u wszystkich organizmów. Ze względu na podobieństwo chemiczne fosforu i arsenu (oba należą do V grupy), mogą tworzyć bardzo podobne związki i 'zamieniać' się miejscami. Stąd toksyczność arsenu dla organizmów żywych! Jak widać, można jednak na bazie 'trucizn' zbudować życie!! Czyli na innych planetach o 'niekorzystnym' składzie pierwiastkowym może powstać życie oparte na innych pierwiastkach. To już coś!!!

December

2

'Przełomowa' konferencja NASA nt. astrobiologii!

Agencja NASA zapowiada konferencję prasową w czwartek, 2 grudnia (na godzinę 13:00EST czyli UT-05 czyli o 20:00 czasu polskiego), aby omówić najnowsze ustalenia z dziedziny astrobiologii. Zapowiadane informacje mają wpłynąć na poszukiwanie dowodów istnienia życia pozaziemskiego. Jak do tej pory brak jakichkolwiek 'przecieków' czego będzie dokładnie dotyczyć konferencja. Informacje te mają byś równolegle opublikowane na łamach Science. Konferencja prasowa odbędzie się w auli kwatery NASA w Waszyngtonie. Będzie on transmitowany na żywo w telewizji NASA na stronie internetowej Agencji: http://www.nasa.gov. Nie należy się raczej spodziewać newsa w rodzaju: znaleziono skamieniałości w meteorycie! Ale kto wie? Zobaczymy!

 

NASA info.: http://www.nasa.gov/home/hqnews/2010/nov/HQ_M10-167_Astrobiology.html
NASA TV: http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html
Serwis Astrobiology NASA: http://astrobiology.nasa.gov/
[meteorite-list]: 3-11-2010

W radiowej trójce spekulowano! Czyżby odkryto w lodach Antarktyki jakieś bakterie o pozaziemskim pochodzeniu? Patrząc na listę zaproszonych na konferencję gości, być może próbniki NASA znalazły ślady życia na którymś z księżyców Saturna? Może, może ... . Ale z drugiej strony, gdyby chodziło o odkrycie śladów życia w kosmosie, to ogłosił by to sam Prezydent albo chociaż szef NASA!?

December

1

Ciemny Phobos na tle Marsa

Europejska sonda Mars Express zrobiła niesamowite zdjęcie księżyca Marsa Phobosa. Phobos należy do najciemniejszych ciał Układu Słonecznego. Przypuszczalnie składa się z materiału z jakiego są zbudowane asteroidy typu C (ciała macierzyste chondrytyów węglistych) z dużą domieszką wody, na co wskazuje jego mała gęstość 1.85 g/cm3. Fota 'nieziemska', ale i sam obiekt też ;-)

APOD – Martian Moon Phobos from Mars Express: http://apod.nasa.gov/apod/ap101201.html
Wikipedia: Phobos • asteroidy typu C
JPL NASA Photojournal: Przejście Phobosa na tle tarczy Słońca sfotografowane przez próbnik Opportunity.

December

2010

O meteorytach w "Wiedzy i Życiu" opowiada prof. A.Manecki

O meteorytach w "Wiedzy i Życiu" opowiada prof. A.Manecki

W grudniowym numerze "Wiedzy i Życia" jest bardzo obszerny artykuł "Mali świadkowie wielkich procesów". W formie wywiadu prowadzonego przez Marka Oramusa, profesor Andrzej Manecki opowiada o meteorytach (Marek Oramus to znany pisarz powieści fantastyczno-naukowych).

Wiedza i Życie (12/2010): http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=284
supermózg.gazeta.pl: http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1,91628,8711317,Mali_swiadkowie_wielkich_procesow___.html
PortaWiedzy.Onet.pl: http://portalwiedzy.onet.pl:80/4868,12799,1632255,1,czasopisma.html

Artykuł świetnie napisany, fajnie się czyta i dużo w nim informacji +++

November

30

Artykuł "Symbole astronomiczne w heraldyce miejskiej Nowej Marchii"

W Roczniku Chojeńskim tom 2 ukazał się artykuł Wiesława Czajki o symbolach astronomicznych w heraldyce miejskiej Nowej Marchii. W trakcie promocji wygłosił On również wykład oraz prezentował meteoryty. Zainteresowanie było olbrzymie.

 

Rocznik Chojeński: http://www.rocznikchojenski.pl/zawartosc-tomow.html
Gazeta Chojeńska: http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=10-48&temat=3

 

O "bolidzie wielkopolskim" był wykład podczas Konferencji Meteorytowej w Krakowie w 2010 roku.

Hipoteza "bolidu wielkopolskiego" z ~1303 roku, z którego miałyby spaść meteoryty Tabarz, Przełazy, Morasko i Jankowo Dolne wzbogaca się w kolejne elementy układanki. Kolega Czajka nie ustaje w swoim śledztwie i badaniach. Hipoteza zyskuje coraz więcej zwolenników i nurtuje ludzi nauki. Można sobie bez trudu wyobrazić mechanizm spowalniający meteoroid tak, że w wyniku jego rozpadu powstałaby elipsa długości 475 km (od Tabarz do Moraska). Szczątki wahadłowca Columbia w wyniku katastrofy spadły na obszar o rozmiarach 100x500 km. Krótkie omówienie hipotezy w nr 3 METEORYTU z 2010 roku.

November

30

Meteoryt wpadł do biura!

Spokojnie, było to 11 miesięcy temu . 18 stycznia 2010 w miejscowości Lorton w Zachodniej Wirgini w USA wpadł do biura przez dach meteoryt: http://www.meteoritesusa.com/meteorite-news/lorton-meteorite-fall/

30 listopada został on oficjalnie zarejestrowany w Meteoritical Bulletin Database, jako 1578 meteoryt z USA (13 w Wirgini). Otrzymał oficjalną nazwę Lorton*.

Według statystyki sporządzonej przez Mika Gilmer'a od 2000 roku mamy 56 zatwierdzonych spadków. W tym: 24 chondryty typu H, 21 chondrytów typu L, 4 chondryty węgliste, 6 achondrytów (5 eukrytów i jeden ureilit) i tylko jeden meteoryt żelazny (więcej na [meteorite-list]). O statystykach spadków również tu.

Skradziono sprzęt fotograficzny: informacja
 

November

27

Nowa książka - Andrzej Manecki "Meteoryty. Oblicza gości z kosmosu"

Promocja nowej książki prof. Andrzeja Maneckiego

Podczas pierwszego dnia giełdy (27 listopada) na AGH w Krakowie o godzinie 10:00 na I p. (w jednym z przeszklonych aneksów muzealnych) odbyła się promocja nowej książki prof. Andrzeja Maneckiego "Meteoryty. Oblicza gości z kosmosu". Bogato ilustrowany album o meteorytach. Dużo pięknych zdjęć autorstwa Janiny Wrzak. Wielu kolekcjonerów znajdzie w nim zdjęcia własnych okazów!

Wydawnictwo BOSZ: http://www.bosz.com.pl/index.php?s=karta&id=332
Książka już do kupienia – merlin.pl: http://merlin.pl/Meteoryty-Oblicza-gosci-z-kosmosu_Andrzej-Manecki/...
Giełda w Krakowie 27–28 listopada, Muzeum Geologiczne WGGiOŚ AGH, ul. Mickiewicza 30

—informacja: prof. A.Manecki i K.Mazurek

Byliśmy – zobaczyliśmy – warto było! Pod względem merytorycznym i edytorskim na piątkę z plusem. Długo czekaliśmy na nową książkę o meteorytach na polskim rynku. Dużo informacji, rewelacyjne zdjęcia, piękne i reprezentatywne okazy. Książka, którą każdy meteoryciarz mieć i przeczytać (nawet kilkukrotnie) powinien. Materiał ilustracyjny taki "akuratny", warto często zaglądać do tego albumu, gdy wybieramy się na poszukiwania, by "napatrzeć się", gdyż na podobne kamienie możemy natknąć się w terenie. Dla mnie ta książka to już klasyka!
  Przy okazji wizyty w Krakowie, nie omieszkaliśmy zajrzeć na 'salony kultury'. W Muzeum Narodowym w Krakowie odbywa się wystawa "Na drogach duszy – Gustav Vigeland a rzeźba polska około 1900". Uczta dla oczu i uszu (wystawie towarzyszą krótkie scenki odgrywane pośród rzeźb przez aktorów). Są na wystawie rzeźby o dużym ładunku emocji oraz wywołujących lekką konsternację. Zajrzeliśmy również na wystawę "Kuchnia, królestwo pani domu" w Kamienicy Hipolitów. Czar starych przedmiotów użytku codziennego –- coś w tych starych młynkach do kawy, żelazkach, patelniach i innych przedmiotów o nieodgadnionym dla mnie przeznaczeniu jest! Dusza? ... Relacja fotograficzna.
  Obszerna recenzja książki dokonana przez Marcina "polaris" Siudzinskiego na stronie www.astronoce.pl.

November

25

Meteoryt na pustyni

Na portalu RSPD Tomasz Jakubowski zamieścił fajne zdjęcie meteorytu in situ na pustyni.
Wiem do kogo należy ten tatuaż na kostce

November

24

Cudne zorze polarne (Aurora Borealis) nad Norwegią

Na serwisie APOD (Astronomy Picture of the Day) Tor Even Mathisen zamieścił film przedstawiający przepiękne zorze polarne nad miejscowością Tromsø w Norwegii (film w jakości HD!) (vimeo.com/tittentem)
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap101124.html (w kilku fragmentach filmu, np. 01:10, 01:15, 01:24 i 01:25 ..., widać ślady na niebie, wyglądają na przeloty samolotów, ale może niektóre z nich to meteory?)

APOD, zorza i meteor: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap091219.html
spaceweather.com: auroras gallery

November

21

Formy życia pozaziemskiego znalezione w lodowym meteorycie!

Discovery of the ICE METEORITE containing EXTRATERRESTIAL LIFE-FORMS!

[meteorite-list]: Ice Meteorite Found with Extraterrestrial Life-Forms
lunarmeteoritehunters: http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2010/11/meteormeteorite-news-21nov2010.html
24-7pressrelease.com: http://www.24-7pressrelease.com/press-release/ice-meteorite-found-with-extraterrestrial-lifeforms-182667.php
snydericyrite.com: http://snydericyrite.com/

HUMBUK

November

18

Zmarł Brian Marsden

Nikt chyba nie dokonał tyle co On w badaniach małych planet. Wieloletni dyrektor Minor Planet Center, badacz komet i planetoid. Jedna z planetoid nosi Jego imię 1887 Marsden. [Biografia]

[meteorite-list]: Brian Marsden
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics: http://www.cfa.harvard.edu/news/2010/pr201025.html
Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brian_Marsden

Jeszcze w czasach studenckich razem z kolegą astronomem "odkryliśmy" nową kometę! Napisaliśmy wtedy list do Briana Marsdena (do MPC) o tym "odkryciu". Odpisał nam rzeczowo, co powinniśmy dalej czynić. Ale zanim przyszła odpowiedź (nie istniał wtedy internet i listy szły pocztą) wiedzieliśmy już, że aparat fotograficzny spłatał nam figla i to nie była kometa – lecz zaświetlenie! Mam do dziś ten list i negatyw 'z kometą'.

November

13-

Kolejna giełda minerałów w Warszawie

13–14 listopada w hali OSiR przy ul. Nowowiejskiej 37b w Warszawie odbyła się giełda minerałów, skamieniałosci, wyrobów jubilerskich (i meteorytów).

Terminarz giełd minerałów w 2010 roku.

Największą i najciekawszą ofertę meteorytów miał Paweł Żochowski. Na stoisku u niego były meteoryty na każdą kieszeń. Od ładniutkich okazików m.in. NWA 869 i As Sarir już za kilkadziesiąt złotych, po słusznych rozmiarów (kilkaset gram) okazy Campo del Cielo. Miał również Paweł okaz Moraska wielkości (>7 kg) i urody takiej (regmaglipty!) co to już powoduje przyspieszone tętno (!) i głęboko drenuje portfel

November

12

Jasny bolid nad Serbią – możliwy spadek!?

Popularny portal Latest Worldwide Meteor/Meteorite News, prowadzony przez Dirka Ross'a donosi o zaobserwowaniu bardzo jasnego bolidu nad Serbią i Macedonią: (13 Nov), (14 Nov), (18 Nov)

El Paso (ELP): http://elpasoallsky.blogspot.com/2010/11/enhanced-serbian-fireball-image-shows.html
YouTube: (Meteor in Serbia) http://www.youtube.com/watch?v=-3CEy1jsJVA

woreczko.pl: o sieciach bolidowych

November

11

Wizyta w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Alexander Seidel donosi – 11 listopada grupa niemieckich i austriackich kolekcjonerów odwiedziła Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu (Natural History Museum Viena). Po sali nr V, gdzie znajduje się kolekcja meteorytów, oprowadzał ich kurator dr Franz Brandstaetter. Relacja z tej wizyto to dwa filmy na YouTube. CUDA!

YouTube: NHM Wien Teil1 (w 5 min 10 sek marsjanin Nakhla*, potem Shergotty*, Chassigny* i ponownie Nakhla*)
YouTube: NHM Wien Teil2 (w 5 min 4 sek widać olbrzymi Pułtusk*!)
[meteorite-list]: Visit to the Meteorite Collection of the famous Natural History Museum, Vienna, Austria

November

6-

XLVI Giełda minerałów w Sosnowcu

XLVI Międzynarodowa wystawa i giełda minerałów, skał i skamieniałości; 6–7 listopada 2010; Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, ul. Będzińska 60, Sosnowiec. W trakcie giełdy odbyła się również XLVI Sesja Gemmologiczno-Paleontologiczna.

Sosnowieckie Giełdy Minerałów: http://ptpnoz.wnoz.us.edu.pl/sosnowieckie_gieldy.htm
WNoZ UŚ: http://ptpnoz.wnoz.us.edu.pl/aktualna_gielda.htm

Ze znanych mi osób stoisko z meteorytami miał tylko (aż!) Kazimierz Mazurek. Oferował dużo ładnych okazów/okazików na sprzedaż, ale clou jego stoiska to był ponad 4 kilogramowy okaz ataksytu Gebel Kamil o wyglądzie i cechach takich, jakie każdy meteoryt mieć powinien! Widać ten okaz na zdjęciach Marcina Cimały z relacji z Ensisheim 2010 [foto1][foto2][foto3: ten największy] – miodzio ;-)

W tym samym terminie odbyła się giełda w Krakowie w budynku Akademii Ekonomicznej przy ul. Rakowickiej 27. Organizatorem jest Towarzystwo Geologiczne "Spirifer"; Geological Society "Spirifer" – http://www.spiriferminerals.com/

November

4

Sonda Deep Impact (EPOXI) przeleciała obok jądra komety 103P/Hartley 2

Sonda Deep Impact (EPOXI) przeleciała obok jądra komety 103P/Hartley 2

Amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact (przemianowana w dalszej misji na EPOXI) o godzinie 15:01 czasu polskiego przeleciała w odległości około 700 km od jądra komety 103P/Hartley 2.

NASA: http://www.nasa.gov/mission_pages/epoxi/index.html
EPOXI: http://epoxi.umd.edu/1mission/index.shtml
Wyborcza.pl: http://wyborcza.pl/1,91446,8613763,Amerykanska_sonda_przeleciala_kolo_jadra_komety_Hartley.html
kosmonauta.net: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/deep-impact-hartley-2-na-zywo.html
astronautyka.org: http://www.astronautyka.org/index.php/topic,282.0.html

Jądro komety (image EPOXI-1-20101104) przypomina swym kształtem tektyt "dumbell"  ; 'burza śnieżna' na komecie – news 18-11-2010; APOD – 23-11-2010;

November

2010

Ceny meteorytów na Allegro bez tajemnic

Na portalu Publiczne Archiwum Allegro można prześledzić ceny za jakie sprzedawały się meteoryty w Polsce w serwisie Allegro.pl od roku 2006 do dziś. Bardzo przydatny portal!

—Dzięki Piotrek za informację

October

29-

Wystawa i giełda meteorytów (!?) w Monachium – "Mineralientage" München, Deutschland

W piątek-niedzielę 29–31 października odbyły się w Monachium w Niemczech targi minerałów, skamieniałości i meteorytów "Mineralientage".
Munich Show 2010 for Minerals, Fossils, Gems and Jewellery (and Meteorites ;-) Munich, Germany 2010.

Relacja fotograficzna PolandMet: http://www.polandmet.com/+munich2010.htm
Relacja Pawła Zaręby: http://www.meteoryty.eu/?p=1054
Hano Strufe: http://www.strufe.net/0334af9a5a0cf8e1d/0334af9e24108a702/0334af9e241099907/index.php

October

27

11 lat temu spadł diogenit Bilanga*

27 października 1999 roku o godzinie 10:30 czasu lokalnego w pobliżu wsi Bilanga-Yanga i Gomponsago w Burkina Faso spadł deszcz meteorytów. Zebrano około 25 kilogramów pieknych okazów diogenitu [MBD].
Spadki diogenitów obserwuje się bardzo rzadko, do 2007 roku zarejestrowano 11 takich wydarzeń (~1% obserwowanych spadków) - Bilanga*, Ellemeet*, Ibbenbüren*, Johnstown*, Manegaon*, Roda*, Shalka*, Tatahouine*, Aioun el Atrouss*, Garland* i Peckelsheim*.

October

18

Wyprawa na meteoryty z MHN w Londynie na pustynie Nullarbor w Australii

Relacja Caroline Smith z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (NHM London) z czterodniowych poszukiwań meteorytów w Australii na terenie pustyni Nullarbor: http://www.nhm.ac.uk/natureplus/blogs/meteorites/2010/10/18/day-4-in-the-nullarbor--any-meteorites-today
więcej: http://www.nhm.ac.uk/natureplus/blogs/meteorites

October

15-

120 gramowy fragment skały księżycowej w Polsce

Od 15 października do 10 listopada w Muzeum Częstochowskim będzie eksponowany duży fragment skały przywieziony z Księżyca przez wyprawę Apollo 17.

PAP: http://www.pap.pl/...s=depesza&dz=nauka&dep=26127...
Muzeum Częstochowskie: http://www.muzeumczestochowa.pl/news.php?readmore=391

Zapewne będzie to fragment próbki 70215 (bazalt z mórz księżycowych) lub 72275 (brekcja polimiktyczna) lub 74255 (bazalt ilmenitowy).
(addendum) Już wiadomo. Jest to fragment o symbolu 70215,41 (fragment jednej z największych skał przywiezionych z Księżyca).

October

13

Bardzo jasny bolid nad Polską

O godzinie 04:52 przez około 10 sekund rozświetlał nocne niebo nad Polską bardzo jasny bolid (jasności –8m). Według obserwacji i wyliczeń osób z Pracowni Komet i Meteorów nic nie doleciało do powierzchni Ziemi.

PKiM: http://www.pkim.org/?q=pl/bolid_ciechanow2010
www.wiadomosci24.pl: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kula_ognia_nad_polska_o_wlos_od_upadku_meteorytu_164249.html
NoweMiasto.wm.pl (Warmia i Mazury): http://nowemiasto.wm.pl/21824,Jako-jeden-z-dwoch-Polakow-nagral-lecacy-bolid.html
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1525
TużObok: http://www.meteoryty.eu/?p=1042

Według oszacowań statystycznych średnio ma miejsce jeden spadek rocznie na 12.6 tys km2 powierzchnii Ziemi. Wynika stąd, że na teren Polski (322.5 km2) spada rocznie około 25 meteorytów! Budujące!! Warto wpatrywać się w niebo – dwa na miesiąc! [O sieciach bolidowych]
1 meteoryt na 12 tys km2! Czy to dużo czy mało?? W terenie do przeszukania – obrazowo, to taki pas szeroki na 1 km, a długi tak od bieguna do równika z hakiem – chyba jednak dużo .

October

12

Kolejny obiekt odkryty przez Catalina Sky Survey 'muska' Ziemię

Wygląda na to, że z czasem będzie coraz więcej doniesień o bliskich przelotach kosmicznych skał w okolicach Ziemi. Kolejne ciało kosmiczne – 2010 TD54 – minęło Ziemię w odległości tylko 45000 km. Natomiast 22 października kolejna planetoida – 2010 TG19, minie Ziemie w odległości aż (!) 430000 km. Przyjdzie się chyba przyzwyczaić do tego typu doniesień i sensacji prasowych, ale przecież któregoś dnia 'kosmiczny pocisk' trafi w cel. Czy będzie to katastrofa czy też deszcz meteorytów?!? A "cel" jest duży! W tym przypadku z odległości 45000 km Ziemia miała na nieboskłonie planetoidy rozmiary kątowe około 16 stopni!!!

TVN24: http://www.tvn24.pl/-1,1677313,0,1,planetoida-musnie-ziemie,wiadomosc.html
Night Sky Observer: http://www.nightskyobserver.com/astronomy-news/asteroid-2010-td54-flyby/

A do kolekcji meteorytów trafił kolejny węglak, ale za to jaki?! Rzadki i duży CK.

September

21

Jasny bolid nad Teksasem

O 09:03 MDT (03:03 UTC 22 Sep 2010) nad niebem Teksasu leciał przez 23 sekundy bolid o jasności –11m (Księżyc w pełni ma –12.7m).
Zapis zjawiska na video i bardziej szczegółowe informacje:
http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2010/09/major-bolides-23-seconds-duration-texas.html

September

21

Kolejny meteoryt żelazny znaleziony NA (!) Marsie – Oileán Ruaidh (Red Island)

Kolejny meteoryt żelazny znaleziony NA (!) Marsie – Oileán Ruaidh (Red Island)

Z życia łazików: "Po zbadaniu meteorytu Mackinac Island łazik Opportunity kontynuuje swoją wędrówkę po powierzchni Marsa. Początkowo podąża dalej na zachód, następnie na południe. Po drodze bada krater Concepcion oraz przejeżdża w okolicy podwójnego krateru San Antonio. Dalej trasa prowadzi w kierunku wschodnim w stronę krateru Endeavour. Pod koniec września 2010 roku podczas 2363 dnia misji (Sol 2363n) Opportunitu natrafia na następny meteoryt, który otrzymuje nazwę Oileán Ruaidh (Red Island). Bezpośrednie badania identyfikują meteoryt jako żelazny."

Wikipedia: Oileán Ruaidh
woreczko.pl: o meteorytach znalezionych na powierzchni Marsa przez łaziki Opportunity i Spirit

September

18-

Giełda minerałów w Pajacu Kultury i Nauki w Warszawie

18-19 września 2010 roku odbyła się w PKiN w Warszawie giełda minerałów.

Warszawa naszeMiasto.pl: http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/574998...html

September

14

O meteorytach w Gazecie Wyborczej

W numerze 215 z 14 września 2010 roku w "Gazecie Wyborczej" w dziale nauki jest artykuł o meteorytach – w formie wywiadu opowiadamy (Wadi i Woreczko) o kolekcjonerach, poszukiwaczach i o samych meteorytach. Ponownie Wadi ma większą fotę niż ja 
W wersji papierowej artykułu, jedno zdjęcie jest 'kilmatyczne', drugie to piękny okaz chondrytu znaleziony przez Tomka Jakubowskiego.

Gazeta.pl: http://wyborcza.pl/1,75476,8372891,Dotykamy_kosmosu.html
Gazeta Wyborcza (nr 215.7033, 14 września 2010): [artykuł]

September

8

Nowy spadek?! Jeszcze nie tym razem ;-)  Dwie asteroidy miną Ziemię!

Według Catalina Sky Survey dziś pomiędzy orbitami Ziemi i Księżyca przelecą dwie małe asteroidy: 2010 RX30 i 2010 RF12.

2010 RX30 o średnicy 10–20 metrów minie Ziemię o godz. 11:51 (09:51 UT) w odległości 248 000 km, natomiast
2010 RF12 o średnicy 6–14 metrów przeleci obok Ziemi o godz. 23:12 (21:12 UT) w odległości tylko 79 000 km, czyli jedna piąta odległości do Księżyca. Oba ciała zostały odkryte 5 września.

meteorytomania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1486
Near Earth Object Program (NEO NASA): http://neo.jpl.nasa.gov/news/news169.html
onet.pl: http://wiadomosci.onet.pl/2219396,16,dwie_planetoidy_przeleca_dzisiaj_blisko_ziemi,item.html

September

5

Będzie nowa książka o meteorytach "Atlas of Meteorites"

Na międzynarodową listę meteorytową Martin Altmann wrzucił informację o mającej się ukazać w 2012 roku nowej książce o meteorytach.
"Atlas of Meteorites"; autorzy Grady Monica, Pratesi Giovanni, Cecchi Vanni Moggi; wydawnictwo Cambridge University Press (ISBN 9780521840354)

Z opisu zamieszczonego w necie wynika, że będzie to absolutna rewelacja!
[meteorite-list]: http://six.pairlist.net/pipermail/meteorite-list/2010-September/068467.html
Cambridge University Press: Atlas of Meteorites

September

4

Koniec wystawy meteorytów w PKiN

W sobotę 4 września zamknęliśmy wystawę 'Kosmos w zasięgu ręki' w Muzeum Techniki w Warszawie.

astropolis.pl: http://astropolis.pl/out/ostatnie-dni-wystawy-meteorytow-w-muzeum-techniki

Chcemy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej powstania. Bez Waszego zaangażowania, pomocy i waszych przecudnych okazów, nic by z tego nie wyszło. Myślę, że przez te trzy miesiące, wielu spośród zwiedzających znalazło na niej odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dostrzegło piękno meteorytów i, co może najważniejsze, od teraz na napotykane kamienie zaczną patrzeć pod kątem ich kosmicznego pochodzenia. Dzięki! (Wadi, ASP i Woreczko)

September

2010

Pies szuka meteorytów

Jak wytresować psa do poszukiwania meteorytów. Sonny Clary trenuje owczarka Brix'a. Brix znalazł już swój pierwszy meteoryt ze spadku Mifflin* w Wisconsin. YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=LIFop8kdu-k

August

29

Kolejny znaleziony Pułtusk

Tym razem do grona szczęśliwych znalazców meteorytu Pułtusk dołączył Paweł Zaręba, posiadacz ładnej i ciekawej strony o meteorytach: http://www.meteoryty.eu. Paweł szuka od niedawna, a swoje cacuszko wyhaczył wg jego opisu "Rutus Solaris, grunt, dyskryminacja i czułość dobrane do warunków, dźwięk - podwójny basowy, głębokość 15 cm."

Fotki 267 gramowego okazu u Pawła: http://www.meteoryty.eu/?p=917
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1480

Gratulacje!

August

21

Odsłonięcie pamiątkowego obelisku z okazji 160-lecia znalezienia meteorytu Świecie (Schwetz)

21 sierpnia w Świeciu nad Wisłą odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku oraz połączony z tym wydarzeniem Piknik Meteorytowy.

Więcej szczegółów na metmani: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1424 (lokalizacja obelisku N53°25'11.34"  E18°22'28.46")

O inicjatywie w mediach:
Gazeta Pomorska (pomorska.pl): http://www.pomorska.pl/...Artno=163209945&Ref=PH  |  http://www.pomorska.pl/.../764026984
tvp.pl: http://www.tvp.pl/bydgoszcz/.../wideo/2108-g-1730/2458600 (10:54–13:54)
TVP Bydgoszcz: http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/.../2458764
Gmina Świecie: http://www.um-swiecie.pl/?cid=1916
czasswiecia.pl: http://www.czasswiecia.pl/czas_swiecia/1,88348,7805932,Obelisk_w_miejscu__gdzie_spadl_meteoryt.html
Czas Świecia: "Pomnik Schwetz"  [artykuł]

Jest to kolejny monument w Polsce poświęcony meteorytowi. Drugi po tablicy upamiętniającej spadek meteorytu Wilkanówko* (Grüneberg*) [metmania]. Najbardziej znany monument ‘meteorytowy’ w Europie jest w Alzacji w Ensisheim (inne to np. Wold Cottage* i Knyahinya*). Impreza wypadła rewelacyjnie. Sprawnie, ciekawie i profesjonalnie [relacja fotograficzna]. Ilustrowaną relację z imprezy w języku angielskim przygotował Sekretarz International Meteorite Collectors Association Andrzej S. Pilski i zamieścił na portalu IMCA Insights – "Commemorating the Schwetz Iron".

August

11

O meteorytach w radiowej Trójce

Na niebie szalały Perseidy, a na Myśliwieckiej 3/5/7 w audycji  'Zapraszamy do Trójki – popołudnie' miałem kilkuminutowy wywiad na temat meteorytów. Redaktor Robert Kantereit był bardzo dociekliwy i zainteresowany tematem meteorytów. Poszła też reklama wystawy w Muzeum Techniki.

Tu treść audycji do odsłuchania w formacie mp3. Krótka zapowiedź   tematu i cały wywiad . Nagrania sporządził Tomek 'Świetlik' Jakubowski – dzięki.

metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1456
W programie Pierwszym Polskiego Radia 22 marca tego roku Janusz W. Kosiński opowiadał blisko godzinę o meteorytach.

Rano Marcin Cimała dał mi znać, że w audycji 'Zapraszamy do Trójki – popołudnie' będzie kilkuminutowy materiał o meteorytach. Szukali na gwałt kogoś, kto zna się na rzeczy i dzielnie stanie przed mikrofonem. Wejście na antenę o 17:10, ale do południa należało się zadeklarować. Marcin nie mógł – z Cieszyna by nie zdążył , ASP we Fromborku – też nie zdąży. Padło na mnie. Od 13:00 już miałem tremę i sto pomysłów, jak się wymigać. Ale miła Pani Roma Leszczyńska z Trójki bardzo nalegała i przekonywała, że w studio trema mija, a przy okazji można zareklamować wystawę w MT. Raz kozie śmierć. Pojechałem, byłem za wcześnie, ale mogłem przy okazji obejrzeć od kuchni moje ulubione radio – Trójkę. Pani Iwanka Kunewa – realizator dźwięku – uwijała się przy konsolach. Praca kontrolera lotów to przy Jej pracy 'bułka z masłem'. Magia!  Jak to wypadło? Można odsłuchać powyżej. Jak na pierwszy raz i na żywo... . Następnym razem będzie lepiej

August

3

Bolid o jasności Słońca nad Arizoną

Na stronach AMS jest doniesienie o zaobserwowaniu (03-08-2010) bardzo jasnego bolidu (-27m) nad Arizoną.
http://www.amsmeteors.org/fireball/fireball_log2010.htm

The American Meteor Society (AMS) prowadzi dziennik obserwacji jasnych bolidów nad USA. Nawet mając na uwadze wielkość terenu USA, trzeba przyznać, że rejestrują oni bardzo dużo doniesień!

lunarmeteoritehunters: http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/search/label/Arizona%20Fireball%203AUG2010

July

31

Kolejny IV Piknik Meteorytowy w Dzięgielowie u Marcina Cimały

Zgodnie z anonsem z numeru 2/2010 METEORYTUMarcin Cimała zorganizował u siebie piknik meteorytowy. W programie jak zwykle dużo meteorytów i dobrej zabawy przy piwie, Polandmetówce i kiełbasce z ogniska. Lokalizacja (49°43.'7N 18°42.'5E) Dzięgielów, Targoniny 30.

I już po pikniku ;-(

Relacje fotograficzne:
Gospodarz – PolandMet: http://www.polandmet.com/+4_piknik.htm
Paweł Zaręba: http://www.meteoryty.eu/?p=795

Warto było pojechać! Miło było spotkać ludzi, których kamienie z nieba fascynują. Marcin jak zawsze miał co pokazać w temacie meteorytów. Dużo ładnych okazów meteorytów można było kupić na zaimprowizowanym stoisku. Ceny?! Do zaakceptowania. Atmosferabezcenna!

July

21

Focus.pl: Łowcy spadających gwiazd

W Focus'ie o meteorytach

Czym zajmują się Robert Haag, Michael Farmer i Steve Arnold? Wiemy! Ale warto poczytać
Focus.pl: Łowcy spadających gwiazd

July

13

Spadło w Chinach, ale news dopiero po ponad roku

Dopiero 9 grudnia 2011 roku zarejestrowano w Meteoritical Bulletin nowy spadek w Chinach. Wcześniej nic na ten temat nie było ;-O

Spadły cztery okazy chondrytu zwyczajnego H5 o łącznej wadze około 1600 g. Otrzymał on nazwę Huaxi.
Więcej informacji w Meteoritical Bulletin Database.

July

12

Nowe żelazo z Egiptu ma swój ciąg dalszy

Meteoryty żelazne ([Gilf al Kabir]) przywiezione przez Rosjan na targi w Ensisheim (patrz: event Jun 18, 2010) już są sklasyfikowane i zatwierdzone w MetDataBase – Gebel Kamil.

National Geographic: http://news.nationalgeographic.com/...science-space-egypt-kamil-crater-meteor-meteorite-impact-hazard/
Onet.pl: http://technowinki.onet.pl/.../google-earth-pomogl-znalezc-najlepiej-zachowany-krater-na-ziemi,1,3338604,artykul.html
zerzuraclub.org: http://www.zerzuraclub.org/index.php?...:il-kamil-crater&catid=35:contenuti  and more photos

Relacja z egipsko-włoskiej ekspedycji na południe Egiptu z 2009 roku (Egyptian-Italian expedition to southern Egypt). Odkrycie krateru Kamil, badania geologiczne, znaleziska i masa główna Gebel Kamil: http://www.mna.it/hosts/Kamil/index.htm

Rejon krateru został w 2012 roku ustanowiony rezerwatem - już nie można na tym terenie szukać ;-(
Egypt Independent - Meteorite crater site becomes latest protected area

July

10

Próbnik Rosetta z agencji ESA minął w małej odległości planetoidę 21 Lutetia

10 lipca o godzinie 18:10 CEST w odległości 3162 km obok planetoidy 21 Lutetia przeleciała sonda Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Kosmonauta.pl: http://www.kosmonauta.net/.../10-lipca-rosetta...lutetia.html | http://www.kosmonauta.net/.../2010-07-10-rosetta.html
ESA Rosetta blog: http://webservices.esa.int/blog/post/5/1246
Astropolis: http://www.astropolis.pl/out/przelot-sondy-rosetta-kolo-planetoidy-lutetia-uklad-sloneczny
Gazeta.pl: http://wyborcza.pl/1,91446,8120006,W_sobote_sonda_Rosetta_zblizy_sie_do_planetoidy_Lutetia.html
Astronomy: http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=10018

Prawdziwym celem sondy Rosetta jest kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko, do której "leci" już od 2004 roku (lądowanie na komecie przewidziano na maj 2014 roku)!  Polski przyrząd (z CBK PAN) na pokładzie Rosetty posłuży do spenetrowania gruntu komety. Przelot obok Lutetii ma rozstrzygnąć jej typ, czy jest ona typu M ('metalową'), jak wskazują obserwacje spektroskopowe czy też typu C ('węglową') na co wskazują inne dane.

July

1

Michael Cottingham sprzedał swój 25000 okaz meteorytu!

Na [meteorite-list] Michael Cottingham obwieszcza, że sprzedał w miniony weekend swój 25000 okaz!!!
Pisze m.in., że nigdy nie miał swojej strony internetowej na której sprzedawałby meteoryty (nie licząc tej na eBay'u)
http://stores.ebay.com/VOYAGE-BOTANICA-NATURAL-HISTORY
Gdy zaczynał w 1997 roku był jednym z 3 (!) sprzedawców meteorytów.

Prowadzi dosyć skrupulatnie swój rejestr sprzedaży i dziwuje się, że aż 25000 jego etykietek poszło w świat! I zadaje pytanie: gdzie one teraz są? Oddźwięk spory – ludziska przypominają sobie swoje zakupy. Ja mam od niego około 30 okazów. Imponujący wynik M.Cottingham'a.

June

24

W czerwcowym numerze koszalińskiego miesięcznika 'Prestiż' artykuł o meteorytach, a właściwie o...

... nasz kolega Tomek Jakubowski udzielił ciekawego wywiadu pt. Dotykanie Kosmosu. Artykuł fajosko napisany, a złamany – istny kosmos – super fotki!  Gratulujemy Tomkowi i Carmen. Do poczytania i nacieszenia oczu tu PDF artykułu.

Prestiż (eprestiz.pl; czerwiec 2010, nr 6): http://www.eprestiz.pl/koszalin/.../temat_z_okladki.htm. Jaki nobilitujący tytuł gazety

Motto artykułu "Wszyscy kiedyś byliśmy meteorytami" brzmi znajomo.

June

19

Spadek w Brazylii! Jakoś tak o nim cicho na [meteorite-list]!?

LunarMeteoriteHunters: http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2010/06/brazil-meteorite-of-19jun2010-tv.html
http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2010/06/brazil-meteor-fireball-produces.html
YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=A6GLZTrA54o  |  http://www.youtube.com/watch?v=fhHvT3cyeRM  |  http://youtu.be/oVolFUK2a1Y
SOTT.NET: http://www.sott.net/articles/show/210962-Brazil-Meteor-Fireball-Produces-Meteorites

Nowy filmik, prawdopodobnie to ten spadek – YouTube: http://youtu.be/ylTTBM2rBq8

Info z [meteorite-list]: "The first fragment was found in the city of Varre-Sai (Rio de Janeiro state), and other fragments were found since then (I think that the total now is around 5), including a fragment found in the neighboor city in the Espirito Santo state." —Gabriel Gonçalves

June

18-

Targi meteorytowe w Ensisheim – Kazimierz Mazurek strażnikiem kamienia z Ensisheim

Relacje z targów oraz uroczystości mianowania nowych strażników:
Marcin Cimała: http://www.polandmet.com/+ensisheim2010.htm 
YouTube (Marcin Cimała): Ensisheim 2010 Meteorite Show in France
'webimage': http://www.meteoryty.eu/?p=648
Mirko Graul: http://www.meteorite-mirko.de/0334af993b0042c09/0334af9d9214841a0/0334af9d921452e02/index.php
IMCA Insights: http://imca.cc/index.php?option=com_wrapper&Itemid=182

Kazimierz Mazurek został przyjęty do elitarnego grona strażników kamienia z Ensisheim. Wyróżnienie jak najbardziej zasłużone. Tylko pozazdrościć i wielkie GRATULACJE dla naszego największego kolekcjonera. Fajosko, że polska meteorytyka jest dostrzegana i doceniana.

June

18-

Targi meteorytowe w Ensisheim – nowy meteoryt żelazny z Egiptu

RSPD: http://www.rocksfromspace.org/June_20_2010.html
Meteoryty te mają bardzo ciekawą strukturę powierzchni. Ładne fotki tego znaleziska u Marcina Cimały na stronie relacji z Ensisheim:
http://www.polandmet.com/+ensisheim2010.htm
Już są w sprzedaży u Mirko Graula pierwsze płytki: http://www.meteorite-mirko.de/0334af9d8f00fba02/0334af9d9f1435202/index.php
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1409

Silne rosyjskie ekipy poszukiwaczy nie próżnują. W tym roku na targi w Ensisheim przywieźli oni kilkadziesiąt kilogramów bardzo intrygujących szrapneli meteorytu żelaznego, prawdopodobnie ataksytu, znalezionego w Egipcie przy świeżym kraterze (Gilf Kebir).
http://www.rocksfromspace.org/June_20_2010.html. Krater ów 'leży na końcu świata' 22°01'6"N, 26°05'16"E

June

13

Japońska sonda kosmiczna Hayabusa powróciła po 7-letniej kosmicznej tułaczce

Efektowny powrót: http://science.nasa.gov/media/medialibrary/2010/06/25/reentryvideo.mp4
SpaceFlightNow: http://spaceflightnow.com/news/n1006/25hayabusa/ 
Discovery News: http://news.discovery.com/space/success-hayabusa-captured-asteroid-dust.html
LaLibre.be: Spectacular Meteor Explosion Caught On Tape

JAXA Japan Aerospace Exploration Agency: http://hayabusa.jaxa.jp/e/index.html
JAXA – Identification of origin of particles brought back by Hayabusa
Wikipedia: Hayabusa, Itokawa;

Po dwukrotnym spotkaniu (raczej nieudanym!) z asteroidą 25143 Itokawa, powracająca sonda dostarczyła na Ziemię próbki materii kosmicznej!

June

7

Otwarcie wystawy meteorytów w Koszalinie – "Diamenty w kosmosie"

Tomasz Jakubowski: http://picasaweb.google.pl/illaenus/MeteoritesExcibitionInKoszalinMuseum#
Muzeum w Koszalinie: http://www.muzeum.koszalin.pl/?q=node/802
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1372
PolskaLokalna.pl: http://polskalokalna.pl/.../koszalin/news/meteoryty-na-nocy-muzeow-w-koszalinie,1479356,4538
Nauka w Polsce: http://naukawpolsce.pap.pl/...szablon.depesza&dz=nauka.pap&dep=373412&lang=PL&_CheckSum=-388142136
Politechnika Koszalińska, IMNiTP: http://www.imnitp.tu.koszalin.pl/kosmiczne_diamenty.html – 'Diamenty z Kosmosu'
gazeta.pl: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/...Tlumy_ludzi_na_Nocy_Muzeow_w_calej_Polsce__WASZE_ZDJECIA_.html

Tomek Jakubowski poza robieniem doktoratu z diamentów w meteorytach znalazł czas i zorganizował w Muzeum w Koszalinie efektowną wystawę meteorytów. Można tam zobaczyć wiele pięknych i dużych meteorytów, są też okazy znalezione przez niego osobiście w czasie jego wypraw na pustynne obszary Bliskiego Wschodu.

June

1

Otwarcie wystawy meteorytów "KOSMOS W ZASIĘGU RĘKI" w Muzeum Techniki w Warszawie

Otwarcie wystawy meteorytów "KOSMOS W ZASIĘGU RĘKI" w Muzeum Techniki w Warszawie

WP.pl: http://kultura.wp.pl/title,Kosmos-w-zasiegu-reki,wid,12315749,wiadomosc.html?ticaid=1a465
Uniwersytet Śląski: http://www.us.edu.pl/kosmos-w-zasiegu-reki
PAP: http://www.paplife.pl/palio/html.run?_Instance=cms_paplife.pap.pl&_PageID=9&cat=4&_CheckSum=452139642
Kulturalna Warszawa: http://www.kulturalna.warszawa.pl/wydarzenia,1,32142.html
Życie Warszawy: http://www.zw.com.pl/artykul/482648.html
meteoriticon: http://picasaweb.google.com/meteoriticon/MeteoriteExhibitionKosmosWZasieguReki#
METRO 16-07-2010 (nr 1876): "Meteoryty spadły na Warszawę"  [artykuł]
emetro: http://emetro.newspaperdirect.com/epaper/viewer.aspx
Newsweek 26-07-2010 (nr 1214): "Dotykanie Kosmosu"  [artykuł]
newsweek.pl: http://www.newsweek.pl/wydania/1214
Wiedza i Życie 8-08-2010 (nr 908): "Przybysze z obcych światów"  [artykuł]
wiz.pl: http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=4&id=77 
URANIA / Postępy Astronomii nr 4/2010 (748): "Kosmos w zasięgu ręki"  [artykuł ASP]
urania: http://urania.pta.edu.pl/4_2010.html 
Okazuje się, że Jacek Drążkowski jest również miłośnikiem 'najlepszego muzycznego teamu na świecie'!! Team YELLO! Podzielam w pełni tę fascynację!
Rzeczpospolita 6-08-2010 (nr 182 (8693)): "Z nieba, czarne i przyciąga magnes"  [artykuł]
rp.pl: http://www.rp.pl/artykul/9132,518623.html
Forbes 09/2010:   [artykuł]
IMCA Insights: krótka wzmianka o wystawie na stronie IMCA i fajna fotka Wadi ;-)
Meteorite-Mineralien-Gold-Forum.de: pozytywne wpisy o wystawie na niemieckim forum – Meteoritenausstellung in Warschau 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonali profesorowie Łukasz Karwowski z UŚl i Andrzej Manecki z AGH. Organizatorzy wystawy: Jan Woreczko & Wadi i Andrzej S. Pilski zapraszają na wystawę. Wystawa czynna od 1 czerwca 2010 roku (przez trzy miesiące) w siedzibie Muzeum Techniki (Warszawa, Pałac Kultury i Nauki). http://www.woreczko.pl/meteorites/exhibitions/WarsawMT_2010/WarsawMT_2010.htm

May

29-

II Mazowieckie Warsztaty Meteorytowe, Wyszków 2010

Zawiadomienie na metmani: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1237
Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.pl/klub.meteorytowy/GrillMetWyszkow2010#
Eksperymenty: http://www.youtube.com/watch?v=H7vw73zyfug
'webimage': http://www.meteoryty.eu/?p=294
meteoriticon: http://picasaweb.google.com/meteoriticon/IIGrillmetWyszkow2930052010#

W dniach 29–30 maja odbyły się w Wyszkowie II Mazowieckie Warsztaty Meteorytowe organizowane pod nazwą GrillMet Wyszków 2010. Organizatorem był jak zwykle Janusz W. Kosiński. Tematem przewodnim były kratery i impakty. W programie była m.in. inicjatywa powołania Towarzystwa Przyjaciół Polskiej Meteorytyki (TPPM). Z relacji jej uczestników (byli tam również członkowie PTM) wynika, że impreza się udała.
Natomiast I Mazowieckie Warsztaty Meteorytowe w Wyszkowie odbyły się 17–18 października 2009 roku [relacja].

May

25

Ciekawy artykuł członka PTM Michała Kosmulskiego w 'Tygodniku Powszechnym'

W artykule pt. "Jak się nie dać zamknąć" przestrzega autor przed brakiem konsekwencji w kwestii standardów zapisu danych. Brak wyobraźni i beztroska wielu twórców oprogramowania oraz ludzi odpowiedzialnych za normy niesie za sobą ryzyko, że któregoś dnia będziemy mieli olbrzymie bazy danych, ale nie będziemy w stanie z nich skorzystać, bo nikt już nie będzie umiał ich "czytać" ;-) ...
'Tygodnik Powszechny'/Onet.pl: http://tygodnik.onet.pl/36,0,47024,1,artykul.html

May

19

Said Haddany donosi o nowym spadku w pobliżu Taouz

Znany marokański dealer Said Haddany z Maroka donosi o nowym spadku meteorytu na granicy Maroka i Algerii. [spadki po 2007 roku]

Okazy z tego spadku są już w ofercie Garyego Fujihary – Taouz;
również Aid Mohamed ma fajne okazy na sprzedaż.

Wyglada na to, że rzeczywiście miał miejsce spadek. 1 maja około godziny 3 w rejonie Breja w Maroko, 35 km na północ od Tindouf i wschód od Zag wielu ludzi obserwowało bardzo jasny bolid. Zjawisku towarzyszyły grzmoty oraz widoczna była fragmentacja. Nomadzi znaleźli ten meteoryt na terenie Algieri i przemycili go do Maroka. Spadek ten funkcjonuje pod dwiema nazwami: Breja i Taouz. [Big Kahuna – Breja fall]

May

17

Cierpliwość, dociekliwość i profesjonalizm popłaca

Blisko po 2 latach poszukiwań i dociekań Michael Cottingham znalazł dwa meteoryty pochodzące prawdopodobnie z bolidu obserwowanego nad Nowym Meksykiem niedaleko Socorro 13 września 2007 roku. Co ciekawe, świadkowie opisują barwę tego bolidu na szmaragdowo-zieloną!? Dużo się dzieje w okolicach Socorro
RSPD: http://www.rocksfromspace.org/May_17_2010.html
Disclose.tv: http://www.disclose.tv/action/viewvideo/1661/NEW_MEXICO_FIREBALL_September_13_2007/
The UFO Chronicles: http://www.theufochronicles.com/2007_09_01_archive.html

May

9

Krisp01 szerzy wiedzę o meteorytach

Nasz kolega Krzysztof Pudełko (vel krisp01) próbował zarazić swoją pasją mieszkańców domu dziecka.
Relacja fotograficzna: http://picasaweb.google.com/Krispmet/Domdziecka#

April

30

Otwarcie wystawy meteorytów omańskich w Bernie w Szwajcarii

W Muzeum Historii Naturalnej w Bernie (Natural History Museum in Bern) otwarto wystawę meteorytów zebranych przez ekipy szwajcarskie podczas licznych ekspedycji do Omanu.

Marmet-Meteorites: http://www.marmet-meteorites.com/id52.html
NMBE: http://www.nmbe.ch/deutsch/frameset_100.html • Earth Science
UNIBE: SaU 169
nizwa.net: http://www.nizwa.net/env/meteorites/meteorites.html
LiveScience: Oman DesertSaU 094
Astrobiology Magazine: Searching for Meteorites in the Deserts of Oman

Na wystawie można zobaczyć m.in. jedyny meteoryt żelazny znaleziony w Omanie – Shisr 043, jedynego "szwajcarskiego lunara" – SaU 169 i pięknego diogenita znalezionego na RaS.

April

28

W Niemczech spadła z nieba 20 kg bryła lodu

http://www.welt.de/vermischtes/kurioses/article7377323/20-Kilo-Eisklumpen-in-Vorgarten-eingeschlagen.html

Artykuł o lodowych i galaretowatych obiektach spadających z nieba napisał Jerzy Strzeja [articles].

April

27

We wsi Sulęczyno w lesie znaleziono krater, który podejrzewa się o pochodzenie meteorytowe

metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1344
TużObok: http://www.meteoryty.eu/?p=447
Astro4u: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=17475.0
Express Kaszubski: http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2010/04/w-suleczynie-nie-upadl-meteoryt
SuperExpress: http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/kosmiczna-skaa-spada-mi-pod-domem_138096.html
Dziennik Bałtycki: http://www.dziennikbaltycki.pl/rejsy/252956,popyt-na-kamyki-z-kosmosu,id,t.html#material_1

Na miejscu zdarzenia był członek PTM Zbyszek Gruba. We współpracy z lokalnymi służbami ustalił, że jednak krater nie powstał w wyniku kosmicznej katastrofy.

April

23-

Konferencja "Badania polskich meteorytów – wyniki i perspektywy", Kraków 2010

PTM – informacje o konferencji i jej program: http://www.ptmet.org.pl/krakow2010a.htm
Relacja z konferencji przygotowana przez Kamila Maciąga: http://www.ptmet.org.pl/krakow2010b.htm

W dniach 23–24 kwietnia 2010 roku w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona m.in. badaniom polski meteorytów. Organizatorami byli: Komitet Nauk Geologicznych PAN w Krakowie, Instytut Nauk Geologicznych PAN w Warszawie i Polskie Towarzystwo Meteorytowe. Podczas Walnego Zgromadzenia wybrano nowe władze Towarzystwa.

April

6

Paweł Zaręba (vel 'webimage') uruchomił swoją stronę o meteorytach
http://www.meteoryty.eu

Elegancka i rozwijająca się strona.
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1315 

March

22

W programie Pierwszym Polskiego Radia o meteorytach

W programie Pierwszym PR w paśmie popularno-naukowym od 22:05 do 23:00 była audycja poświęcona meteorytom. Zaproszeni do studia byli Janusz W. Kosiński i profesor Jakubowski.

metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1291

Tu do odsłuchania cała audycja   nagrana przez Pawła Zarębę;

March

16

Mike Farmer znalazł w Omanie kolejny meteoryt księżycowy (prawdopodobnie?!)

http://www.rocksfromspace.org/March_16_2010.html
Okazało się jednak, że to ziemska brekcja ;-(

February

20

Spadek (?!) meteorytu w Chinach

Meteorite fall in China 20 Feb 2010 – Latest Worldwide Meteor/Meteorite News:
http://lunarmeteoritehunters.blogspot.com/2010/03/meteorite-fall-in-china-20feb2010.html 
link: ...http://tech.sina.com.cn/d/2010-03-23/16243976381.shtml...

February

2010

Meteorite Labels and Biographies Archive

Sergey Vasiliev uruchomił wortal poświęcony etykietkom towarzyszącym meteorytom w kolekcjach
http://labels.sv-meteorites.com/default.aspx

January

24

Na stronach IMCA wszystko o marsach

IMCA: http://www.imca.cc/mars/martian-meteorites.htm

January

21

41st Lunar and Planetary Science Conference (2010)

Jest już na stronach LPI program najbliższej konferencji
http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2010/pdf/program.pdf

Z ciekawostek, które dostrzegłem na gorąco. Nasz polski akcent w materii URE: http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2010/pdf/sess306.pdf
Widać, że Łódź wysforowała się na przodujący ośrodek badawczy meteorytów w Polsce. Kolega Tomek Jakubowski, poza oznaczaniem nowych metków (gratuluję URE NWA 5928 i 'kruszonki' NWA 5929) siedzi przy Ramanie i odkrywa diamenty – na pierdzionek to jeszcze trochę trzeba powydłubywać tych nanodiamentów ;-)).

Ostatni spadek w Sudanie, Almahata Sitta też dał sporo materiału naukowcom, a wypada zaznaczyć, że nie tylko jest to pierwszy meteoryt zaobserwowany przed spadkiem, ale również szalenie nietypowy ureilit. No i mają używanie ;-): http://www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc2010/pdf/sess251.pdf
No i jak zwykle do znudzenia masa materiału o lunarach i martianach. Sporo o spadaniu i rozpadaniu. Ogólnie sporo o metkach, jak na konferencję poświęconą Lunar i Planetary Całej Science ;-)

January

17

Doniesienie o odkryciu nowego minerału – tristarite

Chi Ma, George R. Rossman, Tistarite, Ti2O3, a new refractory mineral from the Allende meteorite, American Mineralogist, Volume 94, pp.841–844, 2009: http://www.its.caltech.edu/~chima/publications/2009_AM_tistarite.pdf
[meteorite-list]: http://six.pairlist.net/pipermail/meteorite-list/2010-January/059927.html , http://www.mail-archive.com/meteorite-list@meteoritecentral.com/msg81146.html
WebMineral: http://webmineral.com/data/Tistarite.shtml
MinDat: http://www.mindat.org/min-38695.html

W meteorycie Allende odkryto nowy minerał – tristarite – tlenek tytanu Ti2O3.

January

13

Bliski przelot asteroidy w pobliżu Ziemi (tylko 0.000862 AU!!)

NASA, dane obiektu i jego efemeryda: http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=2010%20AL30;orb=1;cov=0;log=0;cad=1#cad
[meteorite-list]: http://six.pairlist.net/pipermail/meteorite-list/2010-January/059774.html
NASA NEO: http://neo.jpl.nasa.gov/news/news167.html
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?p=9713&highlight=#9713

O godzinie 12:46 (TDB) w pobliżu Ziemi przeleciała asteroida w odległości 0.000862 AU (~129 000 km). W momencie najmniejsze odległości była widoczna jako obiekt 14m. Jest to obiekt z grupy Apollo o oznaczeniu 2010 AL30 (SPK-ID: 3485264). Ciało ma średnicę ok. 10–15m.

January

10

O kometach, meteorach i zjawiskach na niebie w literaturze pięknej
Michał Kosmulski: http://hektor.umcs.lublin.pl/~mikosmul/meteory-i-komety-w-literaturze.html

metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1198 

Szalenie fajny pomysł, kawał roboty – efekt imponujący. Michał zrobił rzecz bardzo przydatną i oryginalną!

January

2010

Pierwsze czworonogi wyszły na ląd w Górach Świętokrzyskich!
(i narodził się pomysł stworzenia tej strony )

Niebywałe odkrycie polskich naukowców – już poszła publikacja do NATURE
PIG: http://www.pgi.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2337&Itemid=1
onet.pl: http://wiadomosci.onet.pl/2700,2111761,d_slask_niezwykle_odkrycie_640_m_pod_ziemia,wydarzenie_lokalne.html
metmania: http://jand.webd.pl/met2/viewtopic.php?t=1196

2010 Rok Bioróżnorodności (biodiversity)

2010 Rokiem Bioróżnorodności (biodiversity)

 

 

Page update: 2018-01-18 16:06